"O finansach w... bibliotece – VI edycja" – podsumowanie projektu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „O finansach ...w bibliotece – VI edycja”, którego celem była edukacja finansowa osób w wieku 50+.

Zaprosiliśmy mieszkańców na bezpłatne warsztaty informatyczne obejmujące swoją tematyką edukację ekonomiczną.  Wśród realizowanych zagadnień znalazły się Przelewy przez internet, zarządzanie budżetem domowym, wybór banku, zakupy przez internet, zakładanie lokat, wyliczanie rat, ubezpieczenie mieszkania, oszczędzanie, przeliczanie walut. O wyborze poszczególnych tematów zdecydowali uczestnicy warsztatów.

Pierwsze zajęcia miały charakter organizacyjny, podczas których zapoznaliśmy wszystkich z założeniami i wymogami projektu. Po dyskusji, wielu wątpliwościach i mimo powszechnej dolegliwości: „nie posiadam adresu e-mail” - udało nam się ukończyć quiz wiedzy ekonomicznej i dokonać rejestracji. Tak wyłoniliśmy 21 uczestników.

W ramach projektu odbyło się 5 spotkań edukacyjnych, prowadzonych według scenariuszy, przygotowanych przez specjalistów z poszczególnych dziedzin. Każde ze spotkań trwało 3 godziny. Zajęcia rozpoczynaliśmy od zabaw integracyjnych, które znacznie zmniejszyły późniejsze przytłoczenie wiedzą. Jak się okazało nasi kursanci podchodzili do e-rozwiązań z otwartą głowąi choć mieli pewne obawy, nie byli zamknięci na nowe możliwości.

Ciekawe okazało się spotkanie „Bezpieczne finanse w sieci...”. Zauważyliśmy, że był to bardzo oczekiwany temat. Uczestnicy dzielili się swoimi historiami i zdobytym doświadczeniem. Nie zabrakło dyskusji, wymiany opinii a nawet prezentacji portfela z zabezpieczeniami. Kwestia bezpieczeństwa w sieci wywołała wiele emocji i obaw. Wspólnie ustaliliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy film ukazujący kulisy oszustw w internecie. Kawa i ciastko po tak ciężkich zmaganiach smakowały jeszcze lepiej niż zwykle.

Jednym z tematów były „Zakupy przez Internet. Jak kupować, nie wychodząc z domu?” . Część osób miała już własne doświadczenia (dobre jak i niestety te gorsze) związane z zakupami przez Internet. Toczyły się więc burzliwe rozmowy o nieudanych internetowych zakupach. Sposobem uniknięcia kolejnych problemów okazały się porównywarki cenowe i serwisy z opiniami kupujących. Uczestnicy mogli sprawdzić w praktyce jaka jest różnica cen i jaką opinią cieszą się sprzedawcy wśród innych internautów.

Równie interesującym tematem było „Zarabianie na emeryturze. Jak zyskać dodatkowy dochód i zwiększyć świadczenie emerytalne?”. Prawie połowa naszych kursantów jest już szczęśliwymi emerytami. Temat „Zarabianie na emeryturze ...” umożliwił im podzielenie się pozytywnymi odczuciami i doświadczeniami. Pełni optymizmu przebrnęliśmy przez zawiłe wzory obliczania emerytur, aby w końcu zastanowić się jak zyskać dodatkowy dochód. Grupowa burza mózgów zaowocowała ciekawymi pomysłami a tym samym inspiracjami. Niezwykłe zainteresowanie spowodowało pytanie o „kryptowaluty”. Po zaspokojeniu głodu wiedzy test był już tylko formalnością!

Wszystkie zajęcia okazały sie bardzo ciekawe a poruszane tematy niezwykle pomocne. Mimo poważnej tematyki, atmosfera spotkań była miła a dla uczestników był to inspirujacy i dobrze spędzony czas, co ukazują zamieszczone zdjęcia.

Uczestnikom projektu dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy do nastepnej edycji!

Wyszukiwarka

Facebook

facebook