„Dżentelmen w Moskwie” Amor Towles – spotkanie DKK przy Filii nr 4

6 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowy toczyły się w oparciu o książkę Amor`a Towles`a pt. „Dżentelmen w Moskwie”.

Głównym bohaterem powieści jest hrabia Aleksander Iljicz Rostow. Podczas zmian politycznych w Rosji w 1922 r. zostaje on skazany na dożywotni areszt domowy w przebywającym wówczas hotelu Metropol. Dodatkowo musi zamienić swój luksusowy apartament na mały pokój dla służby oraz traci wszelkie przywileje z racji swego stanu: majątek, dobra materialne, tytuły i kulturalne przyjemności. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, hrabia Rostow ukazuje się nam jako człowiek inteligentny, dżentelmen, obyty w towarzystwie i pomimo wszystko pozytywnie podchodzący do życia. Akcja książki toczy się więc wśród hotelowych pokoi, restauracji i recepcji, jak i wokół osób przybywających do Metropol`a. Czytelnik delektując się powoli codziennością zajęć i gestów oraz ciekawych dialogów wchodzi w świat burzliwych czasów rozgrywających się poza murami wspaniałego hotelu. Amor Towles w sposób subtelny dawkuje wydarzenia tragicznej dla całej społeczności rewolucji socjalistycznej w Rosji – rozstrzelania, zsyłki na Sybir, głód i prześladowania.

Myślą przewodnią “Dżentelmena w Moskwie” są słowa, że największe bogactwo nosimy w sobie. Dotyczy to naszych moralnych zasad, wartości i ogólnie bycia dobrym człowiekiem. Jednomyślnie uczestniczki spotkania przypisały powieści lekkość w czytaniu, poczucie humoru, a także ważność tych cnót, które zostały podkreślone w powieści. Jednak poprzez tą poetycką fabułę Amor Towles zbyt powierzchnie potraktował historię Rosji i utracił powagę dramatycznych wydarzeń. Właśnie tego brakowało Paniom w tej ciekawej książce.

Na następne spotkanie DKK zapraszamy już 4 grudnia 2019 r., na którym będziemy omawiać książkę Anne Sward pt. "Vera".

Wyszukiwarka

Facebook

facebook