Warsztaty Kaligrafii – czyli sztuka pięknego pisania

Zapraszamy na warsztaty kaligrafii z Izabelą Matuszewską, która swoją wieloletnią pasją postanowiła podzielić się z innymi. Podczas warsztatów dowiemy się trochę o historii pisma m.in. jak powstało, czym się kiedyś pisało, a przede wszystkim sami będziemy mieć okazję poćwiczyć eleganckie pisanie w stylu angielskim.

Warsztaty odbędą się 21.02.2020 r.

  • godz. 12:00 - MBP w Jarosławiu (ul. ks Jakuba Makary 1) – grupa zorganizowana,

  • godz. 16:00 w Filii nr 2 MBP (os. Skarbowskiego 10) – osoby indywidualne po wcześniejszym zapisie (osobiście lub tel. 502 745 705)

    Liczba miejsc ograniczona.


 

O mnie i kaligrafii - Izabela Matuszewska

Moje początki zainteresowania się tą sztuką były dość spontaniczne i przypadkowe. Od zawsze pasjonowało mnie liternictwo i typografia. W swoim piórniku zawsze miałam pióro i stalówki, a na biurku stał atrament lub tusz. W dobie długopisów i piór kulkowych, zupełnie mi nie przeszkadzały palce wiecznie uwalane atramentem.

Jakiś czas temu, dzięki sugestii koleżanki, pojawiła się myśl, że przecież gdzieś muszą być ludzie, od których można będzie nauczyć się tych umiejętności. Od pomysłu nie minął tydzień, a ja już byłam zapisana na warsztaty wyjazdowe krakowskiej szkoły kaligrafii, i to od razu na 4 moduły.

Po tych pierwszych zajęciach miałam już swoje ulubione działy kaligrafii, a z niektórymi nie lubimy się do dzisiaj. Najbardziej ujęła mnie elegancja kursywy angielskiej, ale też dostojność gotyku czy feeria barw w iluminatorstwie.

Zainteresowanie się kaligrafią na pewno było podyktowane pewnymi naturalnymi predyspozycjami, ale wydaje mi się, że nie ma osoby, która nie przyswoiłaby sobie podstaw tej umiejętności. Sama nadal się szkolę, poszukuje inspiracji, gromadzę dostępną literaturę, ale też prowadzę warsztaty dla innych. Miałam okazje pracować z dziećmi, młodzieżą ( tą nieprzystosowaną społecznie też) oraz z dorosłymi.

Byłam zaproszona do jury ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego. Z ogromną przyjemnością wspierałam też organizację kilku dużych imprez charytatywnych, wypisując i ozdabiając graficznie gustowne zaproszenia dla gości i podziękowania od organizatorów.

Kaligrafia jest moja pasją, ale też formą terapii. Zasiadam do biurka, zostawiam gdzieś tam w tle cały ten chaos dnia codziennego …i piszę, pisze, piszę.. Pismo odręczne daje mi też możliwość samorealizacji, rozwijania wyobraźni, budowania kreatywności. Aby w kaligrafii odnieść sukces, trzeba opanować sztukę cierpliwości, więc skrobię literkę za literką i raduję się uzyskanymi efektami.

Brałam udział w warsztatach kaligrafii prowadzonych przez Grzegorza Barasińskiego z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa & Dziedzin Pokrewnych i Katarzyny Rohleder we Wrocławiu.

Prowadziłam warsztaty kaligrafii w Zakładzie Poprawczym w Głogowie i w ramach projektów Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Zostałam zaproszona z moimi zajęciami do udziału w Festiwalu Literackim WIELORZECZE w Elblągu.

Prowadzę warsztaty indywidualne dla zainteresowanych osób.

Prowadzę warsztaty kaligrafii dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w MBP w Głogowie. 

Wyszukiwarka

Facebook

facebook