Spotkanie DKK w Filii nr 4 - relacja

5 lutego 2020 r. w Filii Nr 4 spotkałyśmy się po raz kolejny w ramach DKK. Tym razem omawiałyśmy debiutancki reportaż Kamila Bałuka pt. „Wszystkie dzieci Louisa”.

Autor porusza kontrowersyjny temat, jakim w dzisiejszych czasach jest Bank dawców nasienia. Historia jaką opisuje wydarzyła się naprawdę w Holandii. Tytułowy dawca Louis doczekał się ponad dwusetki dzieci. Jak to możliwe?

W książce Kamil Bałuk przedstawia losy dzieci, które na różnym etapie swojego życia dowiadują się, że ich prawdziwym ojcem jest tylko przypadkowy dawca. Z czasem odkrywają też swoje pokrewieństwo. Rodzą się wówczas oczekiwania i wątpliwości; dorosłe już dzieci mają prawo do dowiedzenia się o swoich korzeniach i poznania biologicznego ojca. Okazuje się, że głównymi sprawcami tego incydentu są dwaj mężczyźni owładnięci różnego rodzaju obsesjami.

Autor książki - młody reportażysta, sugestywnie łączy te wszystkie fragmenty historii tworząc całość opowieści. Przy tak ważnym temacie, rozwija kilka dodatkowych wątków: o tożsamości, posiadaniu dziecka i należeniu do kogoś, kwestię anonimowości, zasady etyczne i moralne.

Podczas spotkania rozwinęła się gorąca dyskusja, ponieważ powyższe problemy, budziły ogromne emocje. Nasunął się wspólny wniosek; jak wiele złego można uczynić drugiemu człowiekowi, na wskutek braku odpowiedzialności.

Z niecierpliwością czekamy na wspólne rozmowy nad książką Carlosa Zafona pt. „Labirynt duchów” (14 marca 2020 r. godz. 15:00 – Filia nr 4).

Wyszukiwarka

Facebook

facebook