AUTYZM OCZAMI DZIECKA - relacja

12 marca br. odbyło się otwarte spotkanie/wykład pt. „Autyzm oczami dziecka”, pierwsze z cyklu spotkań według wspólnego pomysłu i projektu darmowego miesięcznika powiatu jarosławskiego RJA24.PL oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu.

Spotkanie oficjalnie otworzyła dyrektor biblioteki Elżbieta Tkacz. Przedstawiciele gazety RJA24.PL , redaktorzy Sebastian Niemkiewicz i Tomasz Legeny, krótko przybliżyli skąd wziął się pomysł wspólnych spotkań poświęconych ważnym społecznie tematom.

Wykład przeprowadziły Agnieszka Joniec Jurczak (neurologopeda osób z autyzmem) i Ewa Seredyńska Czyrek (logopeda, terapeuta osób z autyzmem). Temat spotkania obejmował zagadnienia:

1. Charakterystyka dziecka z autyzmem,

2. Elementy terapii behawioralno-poznawczej i treningu umiejętności społecznych,

3. Mój syn ma autyzm - wywiad z rodzicami,

4. Prezentacja prac plastycznych dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem,

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, co przerosło oczekiwania organizatorów. Kwestie związane z autyzmem zaprezentowane przez prowadzące p. Agnieszkę Joniec Jurczak i p. Ewę Seredyńską Czyrek przedstawione były przystępnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Dużym zaskoczeniem był poziom emocji, który towarzyszył spotkaniu – nie brakowało łez i wzruszeń za sprawą głównych bohaterów tego popołudnia; trzech wspaniałych dzieciaków dotkniętych autyzmem i aspergerem Filipem, Adrianem i Tobiaszem.

To właśnie ta trójka zdominowała drugą część spotkania i utwierdziła zarówno organizatorów, jak i przybyłych gości o głębokim sensie organizacji takich wykładów.

Na zakończenie, w miłej atmosferze przy kawie i ciastku, uczestnicy mieli okazje na zadawanie pytań, wypowiadanie swoich uwag i refleksji dotyczących Autyzmu oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaprosić Państwa na kolejne pełne emocji spotkanie na równie ważny społecznie temat.