Żydzi w kulturze muzycznej Galicji – relacja

Data publikacji: 10/12/2021

7 grudnia br. odbyło się spotkanie Żydzi w kulturze muzycznej Galicji” podczas którego wystąpiły
z wykładami dr hab. prof. UR Ewa Nidecka oraz dr Jolanta Wąsacz-Krztoń, z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pani Prof. Ewa Nidecka w wystąpieniu zatytułowanym Działalność koncertowa i pedagogiczna Żydów galicyjskich poruszyła tematykę dotyczącą działalności artystycznej i pedagogicznej nieznanych artystów i kompozytorów, wywodzących się ze społeczności żydowskiej. Wśród nich znaleźli się: pianistka i kompozytorka Maria Szymanowska, pianiści Seweryn Eisenberger, Ignacy Friedman, Leopold Muenzer, Helena Ottawowa, śpiewak Herman Horner. W szerokiej charakterystyce wymienionych artystów podkreślono przede wszystkim ich wysoki kunszt wykonawczy oraz wybitne umiejętności pedagogiczne.

Dr Jolanta Wąsacz-Krztoń zaprezentowała referat pt. Udział artystek pochodzenia żydowskiego w kulturze muzycznej Galicji. Mówiąc o kobietach-artystkach skupiała swą uwagę na podkreśleniu wielkiego wkładu artystek żydowskich w rozwój kultury muzycznej nie tylko tych największych miast galicyjskich. W wystąpieniu omówiono szerzej życie i działalność Klary Czop-Umlauf, pianistki, akompaniatorki, pedagoga i założycielki krakowskiego Instytutu Muzycznego oraz pochodzącej ze Lwowa śpiewaczki, primadonny opery królewskiej w Madrycie Teresy Arklowej.

Spotkanie zorganizowane i dofinansowane jest w ramach realizacji programu „Doskonała nauka” Ministra Edukacji i Nauki.

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu,