Radek Rak – laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2020

Data publikacji: 08/10/2020

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Radka Raka za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" . To ciekawa, baśniowo-mityczną opowieść oparta na materiale historycznym, wokół postaci Jakuba Szeli. Historia przedstawiona jest z punktu widzenia galicyjskich chłopów; wprowadza czytelnika w świat wyobraźni ludowej. To wizja pełna wiedźm, gadających zwierząt i duchów zmarłych.

Radek Rak, urodził się w 1987 roku w Dębicy. Z zawodu jest lekarzem weterynarii i autorem trzech powieści. Za „Puste niebo” został nagrodzony Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki".

Laureatką nagrody Nike Czytelników ”Gazety Wyborczej” została Joanna Gierak-Onoszko za książkę "27 śmierci Toby'ego Obeda" – to zbiór opowieści tzw. ocaleńców, czyli potomków rdzennej ludności Kanady, przymusowo wychowywanych przez państwo i Kościół w szkołach z internatami. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

To już 24. edycja nagrody Nike, przyznawana jest od 1997 roku. Nagroda promuje literaturę polską, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie i humanistyka o wybitnych walorach literackich, ale ubiegać mogą się o nią jedynie autorzy żyjący.

Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej "Nike" i "Gazeta Wyborcza", a fundatorem Fundacja Agory. Zeszłoroczna Nagroda Nike trafiła w ręce Mariusza Szczygła za cykl reportaży "Nie ma".

Książki Radka Raka dostępne są w naszej bibliotece, także w formie audiobooków wgrywanych na „czytak”.

Czytelników, którzy chcieliby poznać utwory tegorocznego laureata – serdecznie zapraszamy!