Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony
Filar pamięci - Popiersie oraz krótki opis Aleksandra Fredry.

Aleksander Fredro Patron Roku 2023

Data publikacji: 24/04/2023

Patronem roku 2023 jest Aleksander Fredro, w związku z przypadającą 230. rocznicą urodzin poety. Aleksander Fredro hrabia Bończa uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej. Twórca jest również patronem naszej biblioteki. Dlatego w tegorocznej działalności zwracamy szczególną uwagę na dorobek literacki poety. W ofercie kulturalnej znajdują się konkursy, wystawy, spektakle, inscenizacje, warsztaty, lekcje biblioteczne, gry i zabawy czytelnicze.
W roku patrona wzbogacony został księgozbiór biblioteczny o nowe wydania utworów poety oraz opracowania jego twórczości.
W załączniku umieszczona została bibliografia utworów Aleksandra Fredry dostępnych w zbiorach naszej biblioteki. Informacje na temat realizowanych imprez kulturalnych znaleźć można na stronie internetowej i bibliotecznym facebooku.

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej patronami 2023 zostali: Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Maurycy Mochnacki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Edmund Strzelecki, Jadwiga Zamojska. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił natomiast Rok 2023 rokiem: Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Mikołaja Kopernika, Jana Matejki i Wisławy Szymborskiej. Jak głosi tekst uchwały:

 „Aleksander Fredro twórca oryginalnej polskiej komedii, doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatru lwowskiego, warszawskiego
i krakowskiego. 
W roku 1818 napisał swą pierwszą komedię „Pan Geldhab”. Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka „Intryga na prędce, czyli „Nie ma złego bez dobrego”, powstała w roku 1815, pierwszy raz wystawiona w 1817. Jednym z najbardziej znanych dzieł Fredry są „Śluby panieńskie”, czyli Magnetyzm serca, pierwsza wersja tej pięcioaktowej komedii wierszem powstała w 1827, ostateczna – pięć lat później. Należy wymienić jako jeden z kanonów polskiej literatury, „Zemsta”, napisana prawdopodobnie w 1833 roku. Ponadto w twórczości lat ’30 należy wymienić także „Pan Jowialski” czy „Dożywocie”. Aleksander Fredro znany jest także jako twórca bajek, m.in. bajek i wierszy dla dzieci „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiółkowi w żłoby dano”

BIBLIOGRAFIA TWÓRCZOŚCI ALEKSANDRA FREDRY

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu