Plakat - Tydzień Bibliotek

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2023 – Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! – relacja

Data publikacji: 20/05/2023

Jubileuszowa, XX edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2023 przebiegała pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Tegoroczne hasło inspirowało do swobodnego korzystania z biblioteki, jako ciekawego miejsca z dostępem do różnorodnej oferty.

„Biblioteka jest miejscem, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub Facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.”

Tydzień Bibliotek 2023 odbywał się od 8 do 15 maja. Na ten czas przygotowaliśmy wiele ciekawych imprez czytelniczych, były to m.in.: spotkania, spektakle, inscenizacje, warsztaty, konkursy, zajęcia biblioterapeutyczne, wystawy i kiermasz książki.  8 maja rozpoczęliśmy  Tydzień Bibliotek 2023, od świętowania Dnia Bibliotekarza. W tym dniu odbył się m.in.: finał konkursu plastycznego „Wolność Tomku…”, koncert wokalistek JOKiS oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród najaktywniejszym czytelnikom biblioteki. Gościliśmy m.in.: z-cę Burmistrza Miasta Pana Dariusza Tracza, Elżbietę Śliwińską-Dąbrowską Dyrektor JOKiS, Patrycję Stefanowską Dyrektor SP nr 6, Danutę Młynarską-Kroczek, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich z miasta i powiatu jarosławskiego. Byli z nami również czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

W programie dużo miejsca poświęciliśmy patronowi naszej biblioteki Aleksandrowi Fredrze, który jest również Patronem Roku 2023. Miłą niespodzianką dla wszystkich, była  majowa amnestia dla czytelników, którzy nie zwrócili zbiorów w terminie.

Ten wyjątkowy tydzień był zaproszeniem użytkowników nie tylko do biblioteki, ale też na stronę internetową i portal Facebook, gdzie w interaktywny sposób mogli uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach.

Mamy nadzieję, że propozycje Tygodnia Bibliotek pozwoliły naszym czytelnikom odkryć bibliotekę jako ciekawe miejsce wielu możliwości, o którym można powiedzieć „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Dokładniejsze relacje z poszczególnych dni Tygodnia Bibliotek 2023 odnaleźć można na bibliotecznym facebooku.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2023 HARMONOGRAM

Patronat honorowy: