12 maja br. odbył się odczyt znanego podróżnika Mariana Krzywdy "Wyspa Wielkanocna Santiago De Chile " oraz otwarcie wystawy "Moje podróże do najstarszych cywilizacji świata" zawierającej piękne fotografie z wielu różnych zakątków świata, takich jak: Wyspa Wielkanocna, Syria, Tajlandia, Tanzania, Irak.
Marian Krzywda zabrał nas w niezwykłą podróż do jednego z najbardziej egzotycznych i tajemniczych miejsc na Zemi – Wyspę Wielkanocną, która słynie m.in. z setek wielkich rzeźb przedstawiających być może herosów plemion jakie zamieszkiwały wyspę. Jest to jedna z największych tajemnic i niewyjaśnionych zagadek współczesności. To wszytsko można było zobaczyć na pięknych zdjęciach wykonanych podczas podróży. Temat okazał się bardzo ciekawy – publiczność zasypała podróżnika gradem pytań nietylko o wyspie ale też dotyczących jego osobistych doświadczeń z tak licznych wypraw. Młodzież szkolna wraz z naszym gościem zwiedziła wystawę ukazującą najciekawsze zakątki świata.
Marian Krzywda – Plastyk, dizajner, podróżnik. Urodził się w Nowym Wiśniczu, rodowej siedzibie Kmitów i Lubomirskich. Absolwent tamtejszego Liceum Technik Sztuk Plastycznych. Ukształtowała go atmosfera tego magicznego miejsca, gdzie tworzyli m.in. malarze: Jan Matejko, Juliusz Kossak, Jan Stasiewicz. W rodzinnym Wiśniczu zrodziły się marzenia o dalekich podróżach zainspirowane lekcjami historii sztuki prowadzonymi przez malarza Konstantego Sielepina.
Rzeszowski podróżnik zwiedził ponad 60 krajów świata na pięciu kontynentach. Nieuleczalny romantyk, pasjonat starych cywilizacji ukrytych w dżunglach na niedostępnych wyspach i spalonych słońcem pustyniach. Z plecakiem, samotnie, bez żadnych sponsorów przemierza świat.
W roku 2013. jako pierwszy Polak od kilkunastu lat odbył podróż do ogarnietego wojną domową Iraku. Zwiedzając w tym karaju magiczny Babilon, zdobył "Koronę Ziemi starożytnych cudów świata".