Działalność i statut

Działalność

Misją Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu jest tworzenie instytucji kultury, dążącej do profesjonalnego rozwoju usług, zaspakajających różnorodne potrzeby użytkowników.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredy w Jarosławiu jest samorządową instytucją kultury. Organem prowadzącym jest Gmina Miejska Jarosław. Od 2006 r. na mocy porozumienia pełni funkcję biblioteki powiatowej. Siedziba Główna Biblioteki, gdzie znajduje się Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Główna i Multimedialna, mieści się przy ul. ks. Jakuba Makary 1.

Na terenie miasta działają również dwie filie biblioteczne; Filia nr 2 przy ul. Skarbowskiego 10, Filia nr 4 na os. Kopernika 5, które obsługują mieszkańców osiedli odległych od centrum miasta. Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu jest jedną z nowocześniejszych bibliotek na Podkarpaciu. Posiada przestronny, funkcjonalny lokal, jest w pełni skomputeryzowana.
W ramach biblioteki działa nowoczesne Centrum Multimedialne z Czytelnią Internetową i Salą Konferencyjną z funkcją kina i odsłuchem muzyki z wysokiej jakości sprzętu Hi-end .

Biblioteka stale pozyskuje dodatkowe środki finansowe na realizację projektów z Biblioteki Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 90 tys. woluminów i jest stale uaktualniany. Oprócz książki tradycyjnej gromadzone są zbiory specjalne, wśród nich kolekcje audiobooków i filmów.
Wszystkie rodzaje zbiorów są opracowane i dostępne w katalogu on-line na stronie internetowej biblioteki.

Naszym czytelnikom proponujemy różnorodną ofertę kulturalną, tj. bogaty księgozbiór, spotkania autorskie, promocje książek, warsztaty, wystawy i konkursy. Wymienione imprezy czytelnicze poruszają tematy z zakresu kultury, literatury, życia społecznego, historii.
Proponujemy również dostęp do e-usług, w tym: elektroniczny katalog zbiorów, internetowe konto czytelnika, system zamawiania i rezerwacji książek oraz dostęp do platform książek elektronicznych.

Biblioteka wspiera proces edukacyjny jarosławskich szkół i palcówek oświatowo-wychowawczych. Przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz osób niewidomych i niedowidzących. Naszą ofertę kierujemy do wszystkich grup użytkowników. Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredy w Jarosławiu to przyjazna instytucja kultury, udostępniająca mieszkańcom różnorodne zbiory i media, świadcząca usługi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Biblioteka jest placówką wspierającą aktywność użytkowników w zdobywaniu wiedzy i spędzaniu czasu wolnego.