Z okazji Tygodnia Bibliotek w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży zorganizowane zostały dla uczniów nauczania zintegrowanego zajęcia literackie ph. „Pięć kroków do krainy wartości i uczuć”. W ramach cyklu poruszane były ważne dla wszystkich tematy inspirowane opowiadaniami znanych pisarzy literatury dziecięcej.
12 maja Temat dnia: „Przyjaźń, czyli o długich rozmowach za pomocą latarek i kredek”.
Tekst Liliany Fabisińskiej posłużył nam do przeprowadzenia warsztatów poświęconych przyjaźni.
Dwie dziewczynki Ania i Matylda poznają się w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Okazuje się, że będą chodziły do tej samej klasy. Spóźnionej Anię pani proponuje by usiadła obok Matyldy. Początkowa niechęć Ani do swojej nowej koleżanki przeradza się w wielką przyjaźń. Uczniowie nawiązując do tekstu opowiadania stworzyli własną definicję „przyjaźni” i opowiedzieli o swoich przyjaźniach. Rozmowa wywołała wiele miłych wspomnień i emocji.
14 maja Temat dnia: „Odwaga, czyli ciemny korytarz”
„Odwaga czyli długi, ciemny korytarz” to tytuł opowiadania Marii Ewy Letki, które pozwoliło nam przeprowadzić kolejne warsztaty.
Sławek i Małgosia przeprowadzają się wraz z rodzicami do mieszkania znajdującego się w starej kamienicy, co spowodowało zmianę szkoły dla chłopca i zmianę przedszkola dla dziewczynki. Sławka przeraża stary budynek a Małgosię nowe przedszkole. Rozmowa na temat odwagi wzbudziła wiele emocji. Dzieci opowiadały o swoich sposobach na odwagę, szczególnie wtedy, gdy jej brak mocno doskwiera.
15 maja Temat dnia „Odpowiedzialność, czyli bardzo poważna sprawa”
15 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Pięć kroków do krainy wartości i uczuć”. Opowiadanie Ireny Landau pt. „Odpowiedzialność, czyli bardzo poważna sprawa” ze zbioru „12 ważnych opowieści” stało się pretekstem do rozważań na ten temat.
Mama głównego bohatera – dziesięcioletniego Roberta (lekarz z zawodu) zostaje pilnie wezwana na konsultacje. Prosi syna by został w mieszkaniu, wpuścił hydraulika umówionego w południe oraz babcię, która w tym dniu miała przyjechać. Chłopiec ucieszony tym faktem zasiada przed telewizorem i z wielka niechęcią odbiera telefon. Dzwoni jego kumpel z którym umówił się na zawody… Zachowanie głównego bohatera było przedmiotem dyskusji o odpowiedzialności nie tylko dorosłych ale również dzieci.
Spotkania odbywały się w festiwalowej atmosferze słodkiego biszkopta. Wszyscy uczestnicy mogli spróbować biszkoptowych ciast i ciasteczek. Zapoznali się z tradycją wypieków i zachwycili smakiem jarosławskich biszkoptów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Biszkoptowe miasto”.