Wakacje w bibliotece rozpoczęliśmy ciekawymi warsztatami dla dzieci o tematyce edukacji globalnej. Zajęcia prowadziła trenerka Anita Ponikło z Fundacji Kultury Chrześcijańskiej ZNAK
z Krakowa w ramach projektu Globalnie-Lokalnie-Aktywnie. Działania na rzecz rozwoju edukacji pozaformalnej i finansowane były przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Warsztaty podzielone były na dwie części. W pierwszej części dzieci miały okazje dowiedzieć się czy
i w jaki sposób mieszkając w Polsce zależymy od innych mieszkańców Ziemi. Miały również szansę zastanowić się, ile rzeczy codziennego użytku mamy dzięki innym ludziom, często pochodzącym
z drugiego końca świata, oraz gdzie te kraje leżą. Dowiedziały się też jak wiele surowców jest potrzebnych do tego, aby wyprodukować nasze rzeczy z których korzystamy na co dzień. Z czego zrobiony jest plastik, a z czego karton. Na co jeździ ciężarówka i jak to się dzieję, że w sklepach mamy banany (które służyły jako przykład czegoś, co pokonuje długą drogę zanim trafi na półkę w sklepie).
W drugiej części dzieci zastanawiały się nad tym, ile śmieci produkujemy każdego dnia, czy jest to przyjazne środowisku, ile tak naprawdę śmieci jest przetwarzanych i jakie może mieć to konsekwencje dla środowiska. Jak również rozmawiały o tym jaką rolę pełnią opakowania które szybko stają się śmieciami, by na koniec zastanowić się nad tym, co można z nich zrobić, aby pozornie niepotrzebne już rzeczy zyskały drugie życie i nie wyładowały na śmietnisku.
Warsztaty odbyły się 1.07. br. w sali multimedialnej i Wypożyczalni dla Dzieci, uczestniczyły
w nich dzieci spędzające wakacje w świetlicy środowiskowej.