Dnia 16 grudnia uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego z innowacją praca socjalna Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu zorganizowali po raz kolejny obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
„Jakże piękny jest człowiek, gdy jest człowiekiem…” te słowa starożytnego greckiego poety Menandra były mottem spotkania edukacyjnego promującego również Europejski Dzień Prawnika i Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni eksperci, którzy zaprezentowali wybrane zagadnienia związane z tymi wydarzeniami.
Pierwszy wykład przedstawił Pan Profesor dr hab. nauk prawnych, adwokat, radca prawny, Wojciech Maciejko na co dzień wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu, który w niezwykle interesujący sposób i z humorem odpowiadał na pytania uczniów i omówił rolę jaką odgrywa prawnik w pracy socjalnej.
Następnie na scenie pojawiła się psycholog kliniczny, biegły sądowy Pani Agnieszka Jankowską – Rachel, wolontariuszka Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie. Pani psycholog opowiedziała zgromadzonym
uczniom o idei wolontariatu oraz o różnych sposobach pomocy hospicjum, o tym, co można zyskać pracując na rzecz drugiego człowieka. Przypomniała, że Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić za największe
pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają pracowników szpitali, hospicjów, ośrodków pomocy. Przedstawiła działalność placówki oraz pokazała, że ciężko chore osoby mogą znaleźć wsparcie i właściwą
pomoc. – Staramy się dbać o każdego małego pacjenta i zapewnić mu odpowiednie warunki. Ponadto nie można zapomnieć i o innych członkach rodziny, którzy równie mocno przeżywają trudne chwile.
Ideę wolontariatu warto wspierać i propagować wszelkimi sposobami, a ludzi oddanych służbie potrzebującym powinno się doceniać tym bardziej, że wiele z tych osób działa zupełnie bezinteresownie, bez szukania poklasku czy uznania. Wolontariat wzbogaca obie strony – nie tylko tego, kto korzysta z pomocy, ale także tego kto udziela wsparcia, uczy życia w zespole, wśród ludzi i dla ludzi. Warto zauważyć, że w ZSLiT są uczennice aktywnie udzielające się w różnych formach wolontariatu. Są to: Aneta Hołub, Konstancja Leja, Gabriela Mochoń, Dorota Olejarz, Anna Rachwał, Martyna Syryło, Marcelina Szafarz, Gabriela Szałaj, Agnieszka Zabłocka, Paulina Zegarlicka.
Jako ostatnia o zabranie głosu została poproszona Pani Ewa Nowak – Koprowicz, Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz ekspert Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, która w niezwykle interesujący i plastyczny sposób przedstawiła sylwetkę tegorocznego zwycięzcy Nagrody Sacharowa – pochodzącego z Arabii Saudyjskiej Glogera i pisarza. Raif Badawi odbywa obecnie karę 10 lat więzienia za obrazę islamu na swojej stronie internetowej, na której promował dialog społeczny, polityczny i religijny. W momencie gdy trwało spotkanie edukacyjne odbywała się ceremonia wręczenia wyróżnienia na sesji plenarnej w Strasburgu. Oprócz społeczności szkolnej ZSLiT w spotkaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjum nr 2, im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu, oraz czytelnicy, którzy aktualnie przebywali w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu – placówce, której dyrektor, Pani Elżbieta Tkacz, od kilku lat udostępnia ten piękny obiekt dla ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych.
Pracownik socjalny musi być wszystkim po trosze: zarówno spowiednikiem, psychoterapeutą, socjologiem, pedagogiem, prawnikiem. Wybór tego zawodu podyktowany jest chęcią pomagania innym. Pracownicy socjalni powinni służyć pomocą zwłaszcza tym najsłabszym, najgorzej radzącym sobie w społeczeństwie.
Spotkanie edukacyjne, któremu towarzyszyła przyjazna, ciepła atmosfera, skupienie i kreatywność podczas warsztatowych elementów, zakończył pokaz mody przygotowany przez uczennice technikum technologii odzieży, który wprowadził uczestników w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.