3 listopada odbyło się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który wygłosił prelekcję na temat "Lwowskie skarby. Ossolineum i misja Mieczysława Gębarowicza".
Okazją do przypomnienia dziejów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich jest jubileusz 200–lecia Ossolineum. Niezwykle ciekawa prelekcja połączona z prezentacją multimedialną, przybliżyła dzieje jednej z najwybitniejszych instytucji kultury na przełomie XIX i XX wieku.
Spotkanie poświęcone było również postaci pochodzącego z Jarosławia prof. Mieczysława Gębarowicza, któremu udało się uratować i przewieźć do Polski część bezcennych zbiorów Ossolineum m.in.: rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz rękopisy dzieł Aleksandra Fredry, Józefa Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego i innych.
W 2018 roku przypada 125. rocznica urodzin Mieczysława Gębarowicza, który wciąż jest za mało znany i niedoceniony, dlatego organizatorzy spotkania wystąpili z inicjatywą o uznanie roku 2018 rokiem prof. Mieczysława Gębarowicza.
Organizatorzy:
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Odział w Jarosławiu;
Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu