Zakończyła się XV ogólnopolska edycja Tygodnia Bibliotek ph.: "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA". Jak co roku włączyliśmy się do tej akcji i przygotowaliśmy dla naszych czytelników wiele ciekawych propozycji kulturalnych i edukacyjnych. Były to m.in warsztaty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, lekcje biblioteczne, wystawy, kiermasz czy nowość – "Escape Room" dla młodzieży. Tegoroczne hasło inspirowało nas wszystkich do nieskrępowanego, swobodnego czytania z nieograniczonym dostępem do książki w różnym formacie, nawiązując również do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Warsztaty multimedialne dla najmłodszych pt. Jestem Polakiem, rozpoczęły tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas zajęć dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest niepodległość? Zapoznały się z historią powstania naszego państwa, odśpiewały hymn, przypominając sobie symbole narodowe Polski.
Wieczorną atrakcją i głównym wydarzeniem była VI Jarosławska Noc Biblioteki. Ta wyjątkowa akcja łączyła w sobie różnorodne imprezy czytelnicze, sprawiając, że biblioteka stała się miejscem spotkań także nocą. Jarosławską Noc Biblioteki rozpoczęliśmy spektaklem w wykonaniu Zespołu Teatralnego "Baccalaureus".
Kolejną propozycją był występ intermedialny w wykonaniu teatru "Plaster". Młodzi aktorzy zaprezentowali niepowtarzalną interpretację twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w spektaklu "Zielona Gęś". Na zakończenie artystycznej części wieczoru
w świat teatralnej sceny zabrał nas Paweł Sroka, który w interesujący i interaktywny sposób przedstawił tajniki zawodu aktora.
Miłym akcentem Jarosławskiej Nocy Bibliotek było spotkanie przy kawie, które okazało się świetną okazją do wspomnień, rozmów i żywiołowych dyskusji.
Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach dobrej książki, czekały na nich akcje czytelnicze Przeczytaj… podaj dalej, czyli bookcrossing w bibliotece oraz Podaruj nową książkę bibliotece. Doskonale wpisały się one w hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek, dając możliwość swobodnego czytania i wymiany książek. Jak co roku, mieszkańcy mogli zwiedzać wszystkie agendy naszej biblioteki.
Środa 9 maja upłynęła pod znakiem kolejnych atrakcji czytelniczych. Tym razem dla uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały zajęcia pt. "Zaczytani… zakręceni… – escape room czyli wypożyczalnie pełne tajemnic". Tego dnia biblioteka stała się miejscem zagadkowym i tajemniczym; pośród książek można było znaleźć koperty pełne łamigłówek, zagadek i zadań do rozwiązania. Uczestnicy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2 i nr 6 wykazali się sprytem, umiejętnościami logicznego myślenia oraz znajomością literatury dziecięcej i młodzieżowej. "Uciekinierzy" podzieleni na grupy rywalizowali na czas
a sposobem na zwycięstwo okazała się umiejętność pracy w grupie.
Ta nietypowa forma zajęć była świetną okazją do poznania nowego oblicza biblioteki, pełnego nie tylko książek ale też uśmiechu i rywalizacji.
Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych czytelnikach. Dla nich w Wypożyczalni dla Dzieci, przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek, organizowane były m.in: sesje głośnego czytania Poczytajmy… posłuchajmy… o Niepodległości, warsztaty literackie pt. Kto Ty Jesteś? Polak Mały!", warsztaty multimedialne Jestem Polakiem, zajęcia plastyczne Znamy nasze symbole projekcje filmowe jak również gry i zabawy stolikowe.
W czwartek 10 maja o ciekawostkach i tajemnicach z przeszłości naszego regionu opowiedział nam historyk, regionalista dr Jan Kuca i polonistka Zofia Tabin. Prowadzący opowiedzieli o dramatycznych losach mieszkańców pobliskich miejscowości takich jak: Wiązownica, Radymno, Radawa, Szówsko oraz o miejscach już dzisiaj nie istniejących, takich jak wieś Miłków, ukazując, że wielka historia działa się również na najbliższych nam terenach. Spotkanie uzupełniła prezentacja multimedialna zawierająca unikalne zdjęcia mieszkańców, ich domów, zapomnianych cmentarzy, pięknych kapliczek i krajobrazów. Niezwykle ciekawe okazały się zajęcia warsztatowe prowadzone przez Zofię Tabin, które przybliżyły uczniom wiedzę na temat życia codziennego. Duże zainteresowanie wzbudziły prezentowane przedmioty używane przez dawnych mieszkańców, które kolekcjonuje Pani Zofia Tabin. Dla uczestników – uczniów jarosławskich szkół podstawowych była to niepowtarzalna lekcja historii naszego regionu.
W piątek 11 maja na jarosławskim rynku wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu plastycznego „FUNDUSZE EUROPEJSKIE – PODKARPACIE PIĘKNIEJSZE”, zorganizowanego w ramach Ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich pn.: Integracyjny Jarmark z Funduszami Europejskimi – DOFE na Podkarpaciu.
W tym dniu odbyło się również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu Piosenki Europejskiej.
Kolejnym wydarzeniem był wykład Pani Zofii Lisik pt. Kresy wschodnie w poezji polskiej. Pani Zofia jest właścicielem biura podróży i przewodnikiem, zatem nie dziwi fakt, że spotkanie okazało się również niezwykłą podróżą. Podróżą która pozwoliła poznać twórczość polskich poetów, jak również odwiedzić bardzo bliskie ich sercom miejsca – Lwów, Wilno, Kamieniec Podolski, Mińsk. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna zawierająca ciekawe zdjęcia z tych miejsc oraz fragmenty utworów i teksty piosenek. Temat spotkania okazał się bardzo interesujący i bliski dla wielu uczestników stając się przyczynkiem do wspomnień i gorących dyskusji.
14 maja zaprosiliśmy młodzież z jarosławskich szkół na warsztaty multimedialne pt E-wolność czytania, czyli o nowych formach książki. Zajęcia po raz kolejny nawiązywały do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, które inspiruje do swobodnego czytania i dostępu do książki w każdym formacie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób znaleźć można darmowe książki elektroniczne, czym jest platforma IBUK Libra, próbowali odpowiedzieć na pytanie co to jest e-book i czym różni się od audiobooka, wysłuchali również fragmentów książek mówionych, dostępnych w naszej placówce. Na zakończenie młodzież otrzymała swoje własne unikalne kody PIN, dzięki którym mogą stać się członkami wirtualnej czytelni (platforma IBUK LIBRA).
Niezapomnianym wydarzeniem kończącym Tygodzień Bibliotek okazał się
II Festiwal Logopedyczny pt: "Z piratami baw się sylabami". Ta cykliczna już impreza zorganizowana przez nauczycieli i bibliotekarzy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu, w lekki i przyjemny sposób wprowadza najmłodszych
w świat liter i sylab. Głównym celem była integracja poprzez wspólne podejmowanie działań, edukacja w formie zabawy, upowszechnianie wiedzy logopedycznej i rozbudzanie zamiłowania do czytelnictwa.
Imprezą towarzyszącą Tygodniowi Bibliotek 2018 było spotkanie autorskie ze znaną wrocławską pisarką Agnieszką Lingas – Łoniewską. Autorka jest z wykształcenia polonistką, pisząc swoje książki sprytnie łączy sensację i kryminał z romansem. Na spotkanie z naszym gościem licznie przybyli czytelnicy biblioteki, fani literatury autorki oraz klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki. Nasz gość udowodnił, że nie bez powodu nazywany jest przez czytelników "Dilerką Emocji" i w bardzo interesujący sposób opowiedział o kulisach powstawania swojej twórczości. Miłym akcentem na koniec spotkania były pamiątkowe zdjęcia i autografy pisarki.
Dziękujemy wszystkim za udział w naszych imprezach. Cieszymy się, że szukając ciekawego miejsca wybraliście bibliotekę!