Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony
Patroni roku 2022 r.

Patroni Roku 2022

Data publikacji: 15/01/2022

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej patronami 2022 roku są: Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz, Wanda Rutkiewicz.

W związku z tym w naszych działaniach przypominać będziemy sylwetki oraz dzieła wybranych i wybitnych postaci:

Maria Konopnicka – Dokładnie 23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka została uhonorowana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022. W uchwale przypomniano krótki życiorys pisarki: Maria Konopnicka debiutowała
w czasopiśmie „Kaliszanin” w 1870 roku, używając pseudonimu „Marko”. W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele, poezję i książki dla dzieci. Była honorową członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką literacką. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała 
Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów politycznych i kryminalnych.

Józef Wybicki – 10 marca przypada 200. rocznica śmierci pisarza, polityka, autora słów Mazurka Dąbrowskiego – polskiego hymnu narodowego. Jak czytamy w uchwale: „Wielokrotnie był posłem na Sejm, jednak nie został wybrany na najważniejszy Sejm Wielki z 1788-1792 roku. Pomimo to brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako… przedstawiciel stanu mieszczańskiego. Po interwencji rosyjskiej i zwycięstwie targowiczan, wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej, a po jej upadku wyjechał do Paryża. Tam dzięki jego staraniom udało się uzyskać zgodę na utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. To Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę Napoleona do Polaków oraz stworzył zręby administracji Księstwa Warszawskiego…”. „…Wielokrotnie był posłem na Sejm, jednak nie został wybrany na najważniejszy Sejm Wielki z 1788-1792 roku. Pomimo to brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako… przedstawiciel stanu mieszczańskiego. Po interwencji rosyjskiej i zwycięstwie targowiczan, wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej, a po jej upadku wyjechał do Paryża. Tam dzięki jego staraniom udało się uzyskać zgodę na utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. To Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę Napoleona do Polaków oraz stworzył zręby administracji Księstwa Warszawskiego.”

Józef Mackiewicz –1 kwietnia przypada 120. rocznica urodzin jednego z największych w dziejach, pisarzy polskich na emigracji. „Jego utwory wywoływały gwałtowne polemiki, a pisarza oskarżano o naruszanie politycznego i narodowego tabu(…) Mackiewicz nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej, komunizm uważał za zło ponadnarodowe oparte na publicznym kłamstwie, na negowaniu wolności jednostki, prawa i podstawowych wartości cywilizacji, a antykomunizm – za swój światopogląd (…) Tematem powieści Mackiewicza są procesy historyczne oglądane z dystansu czasu: wojna polsko-bolszewicka, konflikty narodowe na wschodzie II Rzeczypospolitej, sowiecka i niemiecka okupacja tych obszarów, a przede wszystkim losy pojedynczych ludzi zaplątane w wiry wydarzeń i ideologii (…)1

Uchwała głosi, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 120. rocznicę urodzin wybitnego pisarza — uznając wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi, oraz uniwersalne wartości jego prozy literackiej — ustanawia rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza”.

Wanda Rutkiewicz„30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Jak przypomnieli posłowie w uchwale, tego samego dnia, 16 października 1978 r., Karol Wojtyła został papieżem. „Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko” – dodali. „Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – podkreślił Sejm. Posłowie przypomnieli, że w latach 80. Wanda Rutkiewicz należała do „Solidarności”, działała też w opozycji demokratycznej.2

1Za portalem Culture.pl (prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza) https://culture.pl/pl/tworca/jozef-mackiewicz (dostęp 03.02.2022 r.)

2Za oficjalnym Portalem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=EBD923AF85FCBCCAC12587B90041B827 (dostęp 03.02.2022 r.)

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu