Baner - Ferie Zimowe w Bibliotece - relacja.

Ferie Zimowe w bibliotece 2022 – relacja

Data publikacji: 01/03/2022

Tegoroczne ferie zimowe w bibliotece przebiegały pod hasłem „Zakochaj się w książce”. Bibliotekę licznie odwiedziły dzieci wraz z opiekunami, a także grupy zorganizowane. Już w poniedziałek (14 lutego) odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których wykonywaliśmy walentynkowe zakładki do książek. Cieszy nas fakt, że w pierwszym dniu ferii 27 uczestników przystąpiło do zabawy czytelniczej „Czytaj sobie … i innym”, polegającej na wypożyczaniu książek pod wytypowaną literą. Nasi najmłodsi czytelnicy kontynuowali zabawę wypożyczając, codziennie inną książeczkę. W tym dniu odbyło się również uroczyste „Pasowanie na czytelnika” dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 11.

Odbyły się również zajęcia plastyczne dla dzieci „Koloruj w bibliotece”. Uczestnicy najchętniej kolorowali postacie z bajek, które zostały zekranizowane, tj.: „Psi Patrol”, „Świnka Peppa”, „Bob Budowniczy”, a także znane i lubiane tj.: „Jaś i Małgosia”, „Calineczka”, „Kopciuszek”, „Pinokio”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Mała Akademia Gier Planszowych” oraz „Małe Kino”- projekcje bajek i filmów familijnych. Jak co roku, odbył się plebiscyt na najaktywniejszego czytelnika ferii. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Realizowany był też projekt „Mała Książka, Wielki Człowiek”; nowym czytelnikom wręczone zostały wyprawki i karty czytelnika. Dla najmłodszych zorganizowana została wystawa nowości wydawniczych oraz ekspozycja prac plastycznych wykonywanych przez uczestników ferii. Przygotowany program spotkał się z zainteresowaniem dzieci i ich dorosłych opiekunów, którzy wspólnie chętnie nas odwiedzali. Ogółem w Wypożyczalni dla Dzieci odbyło się 16 spotkań, w których wzięło udział 332 uczestników.

Ciekawe zajęcia odbywały się również w naszych filiach bibliotecznych. W Filii nr 4 dzieci korzystały z bogatej oferty bajek i literatury dla najmłodszych. „Planszówkowe Ferie” to propozycja Filii nr 2; w zajęciach wzięli udział czytelnicy indywidualni oraz 5 i 6-latki z Przedszkola nr 4 w Jarosławiu. W ramach zajęć odbyło się głośne czytanie bajki Marty Krzemińskiej „Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy”, na podstawie której dzieci mogły porozmawiać jak to jest przegrywać i wygrywać w grach. Następnie przyszedł czas na wypróbowanie gier planszowych. Do wyboru było kilka tytułów odpowiednich do wieku dzieci, takich jak Rekin czy dobrze znane Dobble. W grze Cortex każdy mógł spróbować swoich sił w kilku logicznych testach. Przedszkolakom szczególnie spodobało się wspólne ratowanie dinozaurów z gry Park Dinozaurów. Planszówkowe Ferie dostarczyły dużo radości wszystkim miłośnikom gier planszowych.