Plakat - Z biegiem Prypeci.

Z BIEGIEM PRYPECI – spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim

Data publikacji: 01/12/2022

21 listopada br. odbyło się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Z BIEGIEM PRYPECI  poświęcone jednej z najważniejszych rzek Kresów. Nasz gość opowiedział o miejscowościach położonych nad jej brzegiem, wizytach
w rezydencjach Kieniewiczów i Horwattów oraz o mieście-widmie opuszczonym po katastrofie w Czarnobylu. Nie zabrakło ciekawostek na temat Jana Brzechwy, którego wierszyk dla dzieci „Kłótnia rzek” został w czasach komunistycznych ocenzurowany. Spotkanie było niezwykłą podróżą wzdłuż rzeki Prypeć, którą znamy dzisiaj w niewielkim stopniu, a przecież płynęła na całej swej długości po terytorium I Rzeczypospolitej. Była główną arterią Polesia. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego przypomniała miejsca, które wyróżniały się pięknymi dworami, niezwykłą historią ich właścicieli, a także walorami przyrodniczymi.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Dziedzictwo Kresów;
Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu;

Współpraca:
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.