Książka pod tytułem Listy autorstwa Anna Jenke.

Anna Jenke Listy – promocja książki

Data publikacji: 02/12/2022

25 listopada 2022 r. odbyła się promocja książki „Anna Jenke Listy”. Z tej okazji gościliśmy ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego, autora przedmowy i opracowania tego wydawnictwa. Spotkanie poprowadziła Ewa Dziaduś – katechetka Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Głównym wątkiem spotkania była historia korespondencji Anny Jenke do prof. Zygmunta Sułowskiego; poznaliśmy okoliczności odnalezienia listów, oraz ich publikacji.

Ks. prof. Antoni Dębiński w pierwszej kolejności przybliżył sylwetkę Anny Jenke, wychowawcy wielu pokoleń uczniów. O Jej życiu i wartościach, którymi się kierowała mówił również ks. prał. Marian Bocho i s. Bernadetta Lipian. Ciekawe okazały się wspomnienia osób, które znały osobiście Annę Jenke. Drugim ważnym tematem był styl literacki listów; jak zauważa Ks. prof. Antoni Dębiński „Listy pisane ze swadą i humorem, językiem potoczystym i barwnym, ale też pełnym biblijnych i literackich odniesień, obrazują świat wartości, pasję, emocje i zainteresowania autorki.” Zwrócono również uwagę, że publikacja jest szczególnie cenna dla mieszkańców naszego miasta, ponieważ Anna Jenke przez całe dorosłe życie związana była z Jarosławiem. Podczas spotkania zaprezentowane zostały również książki poświęcone tej niezwykłej postaci.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: ks. prał. Marian Bocho Proboszcz Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, s. Bernadetta Lipian, Halina Socha – emerytowana dyr. jarosławskiej biblioteki, wychowanka Anny Jenke, Rafał Solski – prezes Towarzystwa Anny Jenke, czytelnicy, mieszkańcy naszego miasta, uczniowie Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu.

Organizatorzy:

• Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu,

• Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke,

• Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu.