Św. Maksymilian Maria Kolbe – patron trudnego wieku – spotkanie DKK

Data publikacji: 03/12/2013

14 maja w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie DKK Filii Nr 4 poświęcone św. Maksymilianowi Marii Kolbe – patronowi trudnego wieku. Rok 2011 został ogłoszony Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Książki Ryszarda Szwocha ”Z Auschwitz do nieba” i „Dobrego dnia ze św. Maksymilianem Marią Kolbem” wzbogaciła myśli i pozwoliła nam na poznanie wielu szczegółów z życia i działalności apostolsko – misyjnej tego franciszkanina z Niepokalanowa, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz (nr obozowy 16670) dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Potwierdził tym w szczególnie wymowny sposób dramat ludzkości dwudziestego stulecia, a motywem głębszym i właściwym – bardzo przejrzystym była prawda o potędze miłości. Św. Maksymilian jest symbolem ofiar nazizmu i patronem trudnych czasów. Jan Paweł II nazwał św. Maksymiliana Marię Kolbego patronem trudnego wieku. „Aby nigdy więcej ludzie nie musieli doświadczać takich represji, aby nikt nie musiał ginąć walcząc o wolność i godność drugiego człowieka”.