Biały napis o teści Literacka Nagroda NIKE na czerwono-niebieskim tle.

Nagroda Literacka Nike 2023

Data publikacji: 04/10/2023

1 października br. odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego gala podsumowująca 27. edycję Literackiej Nagrody „Nike”. Tegoroczną zwyciężczynią Nagrody Literackiej „Nike” została Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby”. Nagroda Nike Czytelników trafiła do Grzegorza Piątka za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.

Nagroda Literacka „Nike”uznawana za najważniejsze polskie wyróżnienie literackie, przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści.

Finaliści Nagrody „Nike” 2023:

• Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg, zagwiżdżę, wyd. Cyranka
  • Anna Bikont, Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie, Wydawnictwo Czarne
  • Mateusz Górniak, Trash story, Wydawnictwo Ha!art
  • Grzegorz Piątek, Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939, Wydawnictwo W.A.B.
  • Zyta Rudzka, Ten się śmieje, kto ma zęby, Wydawnictwo W.A.B.
  • Piotr Sommer, Lata praktyki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  • Ilona Wiśniewska, Migot. Z krańca Grenlandii, Wydawnictwo Czarne

Nagrodzona książka „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej dostępna jest już w naszych zbiorach