Czytanie od miasta do miasta – projekt on-line

Data publikacji: 06/08/2020

8 lipca br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu on-line „Czytanie od miasta do miasta”. Tematem była tradycja Nocy Świętojańskiej, która w Polsce obchodzona jest z 23 na 24 czerwca (lub 21 – 22 czerwca) a na Ukrainie z 6 na 7 lipca, często nazywana, od imienia pogańskiego bożka „Nocą Kupały”.

Podczas spotkania poznaliśmy wiele ciekawostek o obchodach Nocy Świętojańskiej we Lwowie. My również opowiedzieliśmy o naszych zwyczajach i regionalnych tradycjach. Spotkanie było okazją do prezentacji wydawnictw ze zbiorów naszej biblioteki, poświęconych Nocy Świętojańskiej.

Bibliotekarze Lwowscy przygotowali również, w ramach klasy mistrzowskiej, krótki filmik „Połowa lata” z tworzenia kompozycji kwiatowych, które tak jak i u nas puszczane są do wody. Legenda głosi, że przynoszą one szczęście i powodzenie.

Filmik można zobaczyć pod zamieszczonym linkiem: https://drive.google.com/…/19eU1dLuaXVIl5aOBdXvR__chvu…/view