Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

Warsztaty literackie z Józefem Baranem i Elżbietą Wojnarowską

Data publikacji: 08/01/2013

18 września br. Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu zorganizowała warsztaty literackie. Gościli u nas: wybitny poeta, publicysta Józef Baran i Elżbieta Wojnarowska, poetka, powieściopisarka, autorka sztuk teatralnych. Na warsztaty przybyła licznie młodzież szczególnie interesująca się poezją i literaturą. Spotkanie było okazją do poznania nie tylko twórczości Józefa Barana. Usłyszeliśmy również wiele refleksji na temat znaczenia poezji i jej ścisłego związku z życiem codziennym. Młodzież z wielką tremą prezentowała swoje utwory poetyckie, czekając na opinię wybitnego poety.

Warsztaty uświetniła swoim występem Elżbieta Wojnarowska, śpiewając wiersze poety.

Józef Baran Poeta, publicysta

Urodził się 17 stycznia 1947 r. w Borzęcinie. Ukończył studia z zakresu filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Zadebiutował wierszami w „Tygodniku Kulturalnym” w 1968 r. Pracował jako górnik, nauczyciel, dziennikarz (najpierw związany etatowo z „Wieściami”, potem z „Gazetą Krakowską”, „Dziennikiem Polskim” i „Sycyną”).

Autor wielu reportaży, wywiadów, artykułów publicystycznych z pogranicza kultury drukowanych także w nowojorskim „Nowym Dzienniku”.

Publikował wiersze we wszystkich ważniejszych pismach, od „Tygodnika Powszechnego” począwszy, poprzez „Kulturę” warszawską i paryską, „Poezję”, „Literaturę”, nowojorski „Przegląd Polski”, aż po toruński „Undergrund”.

Elżbieta Wojnarowska

Poetka („Tyle we mnie kobiet” 1991), powieściopisarka („Pajęczyna” 1999), autorka sztuk teatralnych: „Urodziny” 1995 (reż. K. Nazar), „Kamienne gwiazdy” 1997, „Okularnica” 1998, „Zawróceni” 1998. Otrzymała Nagrodę Fundacji Młodego Kina oraz „Dialogu”, zajęła także I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley-Merrill, w 1995 roku za scenariusz filmu fabularnego „Był kiedyś raj” („Dialog” 8/1995).

Obraz wpisu

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu