Cała Polska czyta dzieciom – Spotkanie z pisarzem A. Grabowskim

Data publikacji: 10/01/2013

Spotkaniem z pisarzem A. Grabowskim rozpoczęliśmy 15 marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu głośne czytanie w ramach cyklu “Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Uczestnikami spotkania były tym razem najmłodsze dzieci, bo przedszkolaki z jarosławskich przedszkoli. Gościliśmy najstarsze grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 9, Nr 10 i Nr 12 w Jarosławiu.

W czasie spotkania Andrzej Grabowski prezentował własną twórczość, utwory poetyckie, a także prozę.

Oprócz głośnego czytania nasz gość zachęcał dzieci do samodzielnego czytania w domu dla przyjemności, a także do wypożyczania

książek z biblioteki.

Nasi najmłodsi czytelnicy wykazali ogromne zainteresowanie twórczością pisarza, czego dowodem były niekończące się pytania. Opowiadali też o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Cieszy fakt, że większość dzieci korzysta już ze zbiorów biblioteki. Przedszkolaki przyznają też, że rodzice czytają im książki.

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści.

Dla nas bibliotekarzy ważne jest również to, że efektem takich spotkań jest zainteresowanie dzieci czytaniem wartościowych książek.