Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

Biblioteczne konto on-line / zamówienia i rezerwacje w katalogu on-line

Data publikacji: 11/03/2021

Wszystkim czytelnikom przypominamy o możliwości zamawiania i rezerwowania książek i multimediów w naszym katalogu on-line. Poniżej instrukcja, która „krok po kroku” opisuje jak uaktywnić konto biblioteczne online, jak działa katalog biblioteczny oraz ilustruje sposób zamawiania i rezerwowania zbiorów:

Jak uaktywnić konto biblioteczne on-line?

 • Każdy Czytelnik zarejestrowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu, posiadający kartę czytelnika, może korzystać z konta bibliotecznego online.
 • Aby uaktywnić konto biblioteczne on-line trzeba zgłosić się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu i podać swój unikalny adres e-mail. Każdy adres e-mail może zostać przypisany tylko do jednego konta bibliotecznego.
 • Na podany adres zostanie wysłane tymczasowe hasło (niezbędne podczas pierwszego logowania).

Charakterystyka katalogu on-line

 • Przeglądanie katalogu elektronicznego w systemie SowaSQL jest możliwe przez internet. Można sprawdzić, czy interesująca nas pozycja znajduje się w zbiorach biblioteki i czy jest aktualnie dostępna. W tym celu należy wejść na stronę biblioteki (https://mbp.jaroslaw.pl/)
  i kliknąć w zakładkę „katalog biblioteczny”.

 

 • Po środku strony znajduje się pasek wyszukiwania. Wystarczy wpisać interesujący nas tytuł, autora lub temat. Wielkość liter wprowadzanych do okien wyszukiwarki nie ma znaczenia. Do dokładniejszego wyszukiwania zbiorów służą opcje „filtry” oraz „wyszukiwanie zaawansowane”.

 • Każdy opis książki (lub multimediów) zawiera informację, w której bibliotece pozycja się znajduje i czy jest dostępna do wypożyczenia. W większości przypadków możemy również przeczytać krótki opis lub streszczenie interesującej nas książki, audiobooka lub filmu.

Jak pierwszy raz zalogować się na swoje konto on-line?

 • W tym celu należy wejść na stronę biblioteki (https://mbp.jaroslaw.pl/) i kliknąć w zakładkę „sprawdź konto”.
 • Zostaniemy przeniesieni na stronę katalogu SOWA SQL MBP w Jarosławiu.
 • Na górze strony znajduje się zakładka „konto”. Po kliknięciu w zakładkę, w centralnej części strony znajdziemy pola „Login lub e-mail” oraz „Hasło”.
 • W polu „Login lub e-mail” należy wpisać osobisty numeru karty bibliotecznej ( rozpoczynający się od ciągu cyfr 094……….).
 • W polu „Hasło” wpisujemy tymczasowe hasło, które otrzymaliśmy na swój adres e-mail.
 • Następnie pojawi się komunikat „Wymagana zmiana tymczasowego hasła użytkownika”, w polu „Aktualne hasło” należy wpisać tymczasowe hasło (otrzymane w mailu), w polu „Nowe hasło” i „Nowe hasło (powtórz)” należy wpisać własne hasło, które od teraz będziemy używać podczas logowania do konta .
 • Hasło musi składać się z co najmniej 7 znaków oraz spełnić co najmniej 3 warunki (mała litera, wielka litera, cyfra, znak specjalny, 3 różne znaki) (zdjęcie poniżej).
 • Aby zatwierdzić klikamy „Zmień hasło”.

ilustruje proces zmiany hasła na koncie bibliotecznym

Rezerwacja i zamawianie

REZERWACJA – odłożenie dowolnego, dostępnego w bibliotece egzemplarza książki, filmu lub audiobooka. Chcąc zarezerwować dany egzemplarz należy obok opisu bibliograficznego książki wybrać link „ wypożycz ”. Zarezerwowane pozycje można odebrać w następnym dniu pracy biblioteki. Czytelnik zobowiązany jest odebrać zarezerwowane zbiory najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych. Po tym czasie rezerwacja będzie skasowana.

ZAMAWIANIE – odnosi się do książek, filmów lub audiobooków aktualnie niedostępnych w bibliotece, np. wypożyczonych przez innego Czytelnika. Czytelnik ustawia się w tzw. kolejce po książkę, film lub audiobook. Chcąc zamówić dany egzemplarz Czytelnik wybiera znajdujący się obok opisu bibliograficznego link „zapisz się”. O dostępności zamówionych zbiorów Czytelnik zostanie powiadomiony automatycznie pocztą elektroniczną na podany wcześniej bibliotekarzowi adres e-mail.

Kiedy można rezerwować / zamawiać książki i multimedia?

• Zbiory dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu przy pomocy konta bibliotecznego on-line, można rezerwować / zamawiać w godzinach zamknięcia biblioteki !!!!

Poniżej dokładna rozpiska:

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu (ul. Jakuba Makary 1)
Poniedziałek / Środa  od godz. 16:00 do godz. 8:00
Wtorek / Czwartek/ Piątek od godz. 18:00 do godz. 8:00
Sobota / Niedziela rezerwacje i zamówienia online możliwe cały dzień

Filia nr 2 (ul. Skarbowskiego 10) / Filia nr 4 (os. Kopernika 5)
Poniedziałek / Środa / Piątek godz. 15:00 – 8:00
Wtorek / Czwartek godz. 16:00 – 8:00
Sobota / Niedziela rezerwacje i zamówienia online możliwe cały dzień

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu