Od 3 do 13 lutego codziennie od 11:00 do 13:00 zapraszamy na cykliczne spotkania w naszej bibliotece (Ul. 3-go Maja 31). Konkursy rysunkowe, głośne czytanie, konkursy plastyczne oraz wiele innych zabaw. Serdecznie zapraszamy!
Program ferii:
Wtorek – 3 lutego
„Malujemy zimę” – konkurs rysunkowy
W tym dniu odwiedziłyśmy wychowanków Przedszkola nr 3. W konkursie wzięły udział dzieci, które rysowały kredkami swoje wyobrażenie o zimie
oraz o sposobie spędzania czasu wolnego zimą. Dzieci zabrały się chętnie do pracy, która sprawia im ogromna przyjemność. Zdjęcia dokumentują wyniki działań małych artystów.
„Dzieci czytają głośno swoje ulubione wiersze Brzechwy” Najmłodsze przedszkolaki słuchały głośnego czytania znanych i lubianych wierszy Jana Brzechwy. Część z nich dzieci znały na pamięć i głośno recytowały. To zachęciło również dzieciwykonujące prace plastyczne do wspólnej zabawy z wierszami.
Czwartek – 5 lutego
„Nasi czworonożni przyjaciele” – konkurs plastyczny. Druga grupa dzieci lepiły z plasteliny swoich zwierzęcych przyjaciół. Jak zwykle dominowały pieski, koty, chomiki i papużki. Prace obejrzeć można w siedzibie Przedszkola na ulicy Legionów. Po skończonej pracy stworzono galerię prac z plasteliny a rysunki sami autorzy prezentowali przed obiektywem aparatu. Dzieci zaśpiewały dwie piękne piosenki o babci i dziadku.
Potem otrzymały małe upominki w postaci ciasteczek ufundowanych przez firmę LU Polska. Spotkanie było przyjemne. Uczestniczyło w nim 30 dzieci oraz przedstawiciel lokalnej prasy „pani z Gazety Jarosławskiej”, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w poniedziałkowym numerze dziennika.
Wtorek – 10 lutego
„Detyktywistyczne ferie” – znajdź książki podanych przez bibliotekarza autorów na półkach bibliotecznych regałów. Starsze z dzieci zapoznawały się
ze sposobami odnajdywania książek na półkach. Dowiedziały się w jaki sposób samodzielnie można znaleźć dowolną książkę na półkach bibliotecznych. Na początku były z tym małe problemy, by już po chwili odgadnąć klucz wyszukiwania książek na półkach.
„Dzieci czytają głośno ulubione wiersze Doroty Gellner” Przybyłe w tym dniu do biblioteki dzieci poznały wiersze wspaniałej poetki dziecięcej
pani Doroty Gellner. Jej zbiorki wierszy: „Śpioszki w groszki”, ”Bajeczki”, „Czarodziejski świat”, „Królewna bałaganiara” i „Śpiewający sweterek” bardzo się dzieciom spodobały. Dzieci obiecały przeczytać wszystkie zbiorki wierszy tej autorki znajdujące się w zbiorach Biblioteki Dziecięcej.
Uczestnicy spotkania otrzymali słodkie upominki. Dzieci w ramach prezentu dla pracowników biblioteki zaśpiewały piosenki, które bardzo nam się podobały. Na koniec zaprezentowała swoje umiejętności wokalne najmłodsza z przybyłych dzieci – trzyletnia Julka. Dzieci obiecały odwiedzić wkrótce bibliotekę ponownie.
Środa – 11 lutego
„Zabawa z bajką”, „Kot w butach” – rysujemy portrety kotów. Kolejna zabawa w rysowanie dotyczyła „Baśni o kocie w Butach” oraz kotów ogólnie.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 przybyły do biblioteki, by posłuchać głośnego czytania oraz pokazać – jak w tak młodym wieku potrafią już pięknie rysować koty z bajek oraz te własne – domowe.
„Dzieci czytają głośno ulubione wiersze Natalii Usenko” W tym dniu poznawaliśmy twórczość córki zmarłej już poetki i pisarki dziecięcej Danuty Wawiłow Natalii Usenko. Moda, pogodna poetka, która świetnie trafia do wyobraźni swoich małych odbiorców. Pani Usenko pisze i tłumaczy utwory z języków obcych.
Dzieci poznały jej następujące utwory:
„Skarb Rudej Kitki”, ”Latawiec”, ”Tygrysek”, ”Królewna Myszka”, ”Zielona ciuchcia”,
Czwartek – 12 lutego
„Zabawa z bajką” – głośne czytanie bajki „Kopciuszek”- wykonujemy naszyjnik dla Kopciuszka i girlandy do pałacu. W dniu dzisiejszym odwiedziłyśmy dzieci z Przedszkola nr 10 na osiedlu Kombatantów. Zaskoczyła nas aura pogodowa, gdyż w nocy spadł śnieg
Przeczytałam głośno bajkę o Kopciuszku, po czym dzieci przedstawiały w postaci rysunku najciekawszy ich zdaniem fragment bajki.
Grupa 20 dzieci z zapałem wzięła się do pracy.
„Detyktywistyczne ferie” – odnajdujemy bohaterów zekranizowanych powieści. Zabawa w detektywów w tym dniu polegała na wymienieniu jak największej ilości tytułów lub bohaterów zekranizowanych powieści.
A oto plon pracy dzieci: „Szatan z siódmej klasy”, „Sposób na Alcybiadesa”, „Awantura o Basię”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Pan Tadeusz”,
„W pustyni i w puszczy”, „Krzyżacy”, „Opowieści z Narnii”, „Harry Potter", „Tajemniczy ogród”, „Wakacje z duchami”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Opowieść wigilijna”, „Robinson Kruzoe”, „Akademia pana Kleksa”, „Kubuś Puchatek”, „Franklin”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”,
„Król Maciuś Pierwszy”, „Dzieci z Bullerbyn”.
„Dzieci czytają głośno ulubione wiersze Tuwima”
W czwartek czytaliśmy głośno utwory klasyka poezji dziecięcej Juliana Tuwima. Ten płodny poeta napisał wiele pięknych wierszy dla dzieci.
W każdym polskim domu na półce z książkami dziecięcymi znaleźć można utwory Tuwima takie jak;
„Słoń Trąbalski”, „Rzepka”, „Okulary”, „Lokomotywa”. Dzieci słuchały „Rzepki”, aktywnie uczestnicząc w głośnym czytaniu.
Piątek – 13 lutego
„Zabawa z bajką” – głośne czytanie bajki „Królewna Śnieżka”- tworzenie z gazet sukni dla księżniczki. „WALENTYNKI, WALENTYNKI” – wykonujemy karty walentynkowe. Planowane wykonanie kart nie doszło do skutku. Mieli je wykonywać członkowie Dyskusyjnego klubu Książki,
który miał się odbyć 14 lutego, ale w związku z dużą absencją uczestników, spotkanie przełożono na kolejną sobotę tj. 21 lutego.