Narodowe Czytanie 2023 – relacja

Data publikacji: 12/09/2023

Po raz kolejny włączyliśmy się do udziału w Narodowym Czytaniu. Była to 12. odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej, promującej arcydzieła literatury polskiej. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W sobotę 9 września br. na jarosławskim rynku pięknie wybrzmiało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, utwór podejmujący tematykę Powstania Styczniowego. W atmosferę powieści wprowadziły nas stroje z epoki, przygotowane przez Stowarzyszenia „Pąsowa Róża” i zaproszonych gości. Fragmenty lektury zaprezentowali aktorzy Teatru Baccalaureus , uczniowie ZSBiO oraz ZSGiL w Jarosławiu. Do wspólnego czytania dołączyli Dariusz Tracz – zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, Stanisław Kłopot – Starosta Powiatu Jarosławskiego, pracownicy starostwa: Marta Kurpiel – Naczelnik Wydziału Oświaty, Agnieszka Mroczka – Skarbnik, Monika Maj-Lichończak – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji oraz Anna Huk – Wicemarszałek Podkarpacki, Magdalena Cisek – Skiba – Radna Miasta Jarosławia, Tomasz Wyszatycki – przedstawiciel Kuratorium Oświaty a także dyrektorzy jarosławskich szkół i instytucji kultury, nauczyciele, uczniowie, bibliotekarze i mieszkańcy miasta.

Wyboru fragmentów tekstu tegorocznej lektury dokonała Anna Pawela.

Jarosławską odsłonę Narodowego Czytania patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Jarosławia i Starosta Powiatu Jarosławskiego.

Z okazji jarosławskiej edycji Narodowego Czytania odbyły się dodatkowe atrakcje czytelnicze. Narodową lekturę czytały m.in. uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 4. Klubowiczki stworzyły klimat epoki wystrojem i przygotowanym na tę okazję ubiorem. Spotkanie było także okazją do dyskusji i przypomnienia ciekawostek z biografii pisarki. Kolejną atrakcją było wspólne czytanie „Nad Niemnem” w Domach i Klubach „Senior+” oraz ekspozycje najciekawszych wydań „Nad Niemnem”. Podczas wszystkich wydarzeń istniała możliwość opatrzenia specjalną pieczęcią Prezydenta RP własnych egzemplarzy powieści.

Restauracji „Deer Beer Resto&Bar” dziękujemy za zaproszenie i gościnność.
Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji Narodowego Czytania !

Organizatorzy:

• Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego – Filia w Jarosławiu przy PZPW w Rzeszowie

Partnerzy:

• Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu
  • Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu
  • Restauracja „Deer Beer Resto&Bar”
  • Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu
  • Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu
  • Dzienne Domy i Kluby Senior Plus w Jarosławiu