Malarstwo – Iwona Orzechowska – Wiater

Data publikacji: 12/10/2022

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Malarstwo” autorstwa Iwony Orzechowskiej – Wiater. Ekspozycja przedstawia obrazy o różnorodnej tematyce, zachwyca dojrzałością i wrażliwością warsztatu artystki.
Bogata kolorystyka prac pięknie prezentuje się w naszej bibliotece.

Wystawę można będzie oglądać w październiku i listopadzie w godzinach otwarcia placówki.

Serdecznie zapraszamy!

Iwona Orzechowska – Wiater jest absolwentką PLSP w Jarosławiu oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Piwodzie. Tworzy w technice olejnej oraz akrylowej. Inspirację czerpie głównie z natury, którą utrwala na fotografiach, wędrując o świcie po okolicznych bezdrożach. Ceni tradycyjne techniki, ale stara się też poszukiwać własnych rozwiązań, łącząc malarstwo akrylowe ze złoceniem, rysunkiem tuszem, malowaniem za pomocą szpachelki, farb w aerozolu itp. Tak powstały zaprezentowane na wystawie obrazy, na których po części abstrakcyjne kompozycje nawiązują do bujnej roślinności rodzimych pól, łąk i ogrodów. Obrazy te mają przede wszystkim charakter dekoracyjny, ale jednocześnie pozwalają poczuć bliskość natury, która stanowi doskonałe dopełnienie ascetycznych współczesnych wnętrz. Na wystawie prezentuje też kilka prac wykonanych w tradycyjnej technice olejnej w konwencji realistycznej. Na tych obrazach powtarza się motyw ptaków – na tle pejzażu lub towarzyszących postaciom. Nadają one portretom dodatkowego znaczenia, nawiązując do bogatej symboliki wizerunku ptaków w sztuce, kulturze, życiu społecznym. Malarstwo jest dla artystki przede wszystkim formą kontemplacji natury, zarówno przyrody, jak i natury człowieka.

Spis obrazów:

„Modlitwa o pokój”, olej na płótnie, 50×80, 2022;

„Mroźny poranek”, technika mieszana, karton, 50×70, 2022;

„Chłód”, akryl na płótnie, 50×90, 2022;

„Wyprawa po kwiat paproci”, technika mieszana, karton, 100×70, 2022;

„Chweszcze – dreszcze”, technika mieszana, karton, 100×70, 2022;

„W księżycową, jasną noc”, technika mieszana, karton, 100×70, 2022;

„Powitanie słońca”, akryl na płótnie, 50×90, 2021;

„Wrzosowisko”, technika mieszana na płótnie, 100×80, 2021;

„Ostatnie ślady zimy”, technika mieszana na płótnie, 100×80, 2021;

„W płomieniach”, technika mieszana na płótnie, 100×80, 2020;

„Turkusowe osty”, technika mieszana na płótnie, 100×80, 2020;

„Biały ogród”, technika mieszana na płótnie, 70×80, 2020 olej na płótnie, 50×70, 2020;

„Winobluszcz”, technika mieszana na płótnie, 50×60, 2020;

„Rozmowa z sójką”, olej na płótnie, 100×70, 2019;