IX Ogólnopolski tydzień czytania dzieciom

Data publikacji: 13/01/2013

31 maja rozpoczął się IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany i propagowany przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jak co roku postanowiliśmy wspomóc akcję i włączyć do niej nasze miasto i nasze dzieci.

Z okazji Dnia Dziecka w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji został zainaugurowany w naszym mieście IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Andrzej Wyczawski.

Na spotkanie zaprosiliśmy  uczniów jaroslawskich szkół podstawowych i przedszkoli. Dzieci brały udział w konkursach literackich o bohaterach znanych bajek, zabawach muzyczno – ruchowych, miały również okazję bawić się wspólnie. Spotkanie rozpoczął występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 pt. „Nowe przygody Jasia i Małgosi”. Dzieci zaprezentowały się jako młodzi, wytrawni aktorzy. Równie ciekawa okazała się wspólna zabawa przy głośnym czytaniu „Rzepki”. Z publiczności która stanowiły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 oraz uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 11 wybrano dwie drużyny chłopców i dziewcząt. Przy głośnym czytaniu wiersza Juliana Tuwima – „Rzepka”, dzieci z opaskami na głowach, na których widniały postaci z wiersza, próbowały wyrwać rzepkę. Uczestników zabawy nagrodzono kolorowymi upominkami. Kolejna propozycja zachęciła uczestników spotkania do wzięcia udziału w głośnym czytaniu wiersza „Na straganie”. Te dzieci również otrzymały nagrody. Ciekawa konkurencją okazała się Balonowy Quiz. Pytania ukryte w kolorowych balonikach dotyczyły znanych postaci z książek dla dzieci. Uczestnicy wybierali balon z zawartym w nim pytaniem i na nie odpowiadali. Zabawa bardzo się podobała, a pytania nie sprawiały uczniom kłopotów z odpowiedzią. Dalsza część spotkania przebiegała pod hasłem: „Przygody Franklina” i połączona była z konkursem na znajomość bajki. Tekst książki „Franklin i książka z biblioteki' przeczytała głośno pani Danuta Młynarska – Kroczek. Na koniec tej części dzieci podchodziły do plansz z podobizną sympatycznego żółwika i przypieczętowywały swoją z nim znajomość pieczęciami z podobizną chłopca i dziewczynki. W samo południe przybyli honorowi goście: Burmistrza Miasta Jarosławia – Andrzej Wyczawski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Anna Korczewska oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Tkacz. Wspólnie przeczytali wiersz „Lokomotywa" Juliana Tuwima. Kolejnym punktem programu była wspólna zabawa w lokomotywę. Przy dźwiękach muzyki na czele imponującego pociągu stanął sam włodarz miasta, a za nim ustawili się wszyscy uczestnicy zabawy, by wspólnie odbyć tę podróż. Hubert Olejarz, uczeń klasy 3 SP nr 4 w Jarosławiu odczytał Burmistrzowi Miasta wiersz własnego autorstwa pt. „Jarosław moich marzeń". Na zakończenie został odczytany list jarosławskich dzieci z życzeniami do dzieci świata, a w niebo poszybowały kolorowe balony. Nasze najmłodsze dzieci Dzień Dziecka spędziły z książką. Był to dzień radości, zabawy i nauki. Mamy nadzieje, że zachęciliśmy zarówno dorosłych jak i dzieci do czytania. Program przygotowały: Pani Elżbieta Kuchta – Odział dla Dzieci MBP i Dorota Grząba – Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna – Filia w Jarosławiu.