Logo MBP w Jarosławiu

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Nowakiem

Data publikacji: 13/01/2013

4 lutego 2011 roku w Sali Lustrzanej Kamienicy Attavantich odbyły się spotkania autorskie z Kazimierzem Nowakiem na temat „Środki wyrazu współczesnej poezji”. Kazimierz Nowak – urodził się w Pruchniku k. Jarosławia.

Obecnie mieszka w Krakowie. Tam pracuje i działa w wielu środowiskach artystyczno-literackich. Pedagog, nauczyciel, poeta, autor sztuk teatralnych, aktor, przez wiele lat związany z Teatrem Kolejarza w Krakowie. Wydał tomiki wierszy: "Jestem tamten", "Świtanie", "Mika". W przygotowaniu tomik "A jeśli teraz". Współautor antologii: "Każdy rodzi się poetą", "Łabędzie tańczą taniec godowy", "Krąg Artura P."Ave gaja", "Pożegnanie lata pisarzy i artystów 2010". Członek Związku Literatów Polskich Oddział Małopolska. Podczas spotkań odbyły się projekcje fragmentów sztuki „Mika czyli Kraków, Pan Kazimierz i jego pies” oraz spektaklu muzycznego „Halny czyli Homo Sapiens Castingus”. „Mika” należy do gatunku utworów osobistych, refleksyjnych. Drugi utwór „Halny…” ukazuje zgubny charakter współczesnych „trendów”, które wkradają się w życie młodych ludzi, stając się czasem jedynym celem ich życiowych dążeń. W utworze autor ostrzega przed złem i ułudą świata. Uczestnicy spotkania zapoznali się też z poezją Kazimierza Nowaka. Niezwykle interesujące okazało się łączenie przez autora różnych form twórczości. Pierwsze spotkanie odbyło się o godz. 11:30. Wzięli w nim udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika i Zespołu Szkół im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu. Poeta nawiązał świetny kontakt z młodzieżą.

W życzliwej i serdecznej atmosferze odpowiadał na liczne zadawane mu pytania. Zachęcał nie tylko do sięgania po poezję, ale tez do pisania. W drugim spotkaniu o godz. 17:30 uczestniczyli rodzina i przyjaciele poety w tym koledzy z ławy szkolnej. Była to dla autora wzruszająca podróż sentymentalna.