12 lutego br. odbyło spotkanie autorskie z dr Barbarą Januszkiewicz, promujące książkę „Polacy Czernihowszczyzny. Historia i współczesność”. Autorka przybliżyła losy środowiska polonijnego w Niżynie na Ukrainie, gdzie pracowała w latach 2008-2012 jako nauczyciel języka polskiego.
Podczas spotkania zaprezentowała w formie prezentacji multimedialnej historię i życie codzienne Polaków na Czernihowszczyźnie. Zobaczyliśmy unikalne zdjęcia, poznaliśmy ciekawe, często nieznane postaci, które odegrały niezwykłą rolę w historii tego regionu, zwyczaje, święta narodowe i religijne oraz wiele ciekawostek. Była to niezapomniana podróż śladami polskości na wschodniej Ukrainie.
Książka "Polacy Czernihowszczyzny. Historia i współczesność” Barbary Januszkiewicz jest już dostępna w zbiorach naszej biblioteki. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
O autorce:
BARBARA JANUSZKIEWICZ – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, magister filologii polskiej UR, absolwentka studiów dziennikarskich prowadzonych przez Towarzystwo Studiów Dziennikarskich w Rzeszowie; w latach 2008–2012 delegowana przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie (obecny ORPEG) do pracy na rzecz środowiska polonijnego w Niżynie na Ukrainie; w latach 2012–2014 na zlecenie ORPEG pracowała na stanowisku metodyka w Ogólnoukraińskim Koordynacyjno-Metodycznym Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu. W latach 2014-2017 pracowała na stanowisku wykładowcy w Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców "Polonus" UR. Autorka prac związanych z metodyką nauczania języka polskiego jako obcego oraz z funkcjonowaniem i działalnością kulturalno-oświatową mniejszości polskiej na Ukrainie, współautorka podręcznika dla nauczycieli Język polski. Podręcznik metodyczny dla nauczycieli (nauczanie języka polskiego w placówkach pozaszkolnych), Drohobycz 2014.
O książce:
„Barbara Januszkiewicz wybrała polską społeczność w Niżynie, jako dobry przykład do pokazania roli polskich organizacji w nauczaniu języka polskiego. Zaletą jest to, że autorka rozprawy nie pisze ogólnie o Polakach na Ukrainie, którzy są zróżnicowani pod względem osadnictwa, wskaźników identyfikacji, znajomości i używania języka polskiego w różnych sferach, lecz koncentruje się na wybranej grupie Polaków w jednej miejscowości.”
„Podjęty przez autorkę wysiłek badawczy zaowocował bardzo dobrym opracowaniem, który wpisuje się w nurt badań nad kulturą polską poza granicami kraju. […] Wyniki dysertacji mogą być z powodzeniem wykorzystane w studiach porównawczych dotyczących ludności polskiej na Ukrainie i na innych terenach byłego ZSRR.”
dr hab. Helena Krasowska, prof. IS PAN
„Z przekonaniem stwierdzam, że recenzowane studium wnosi wiele nowych konstatacji, które przyczynią się do lepszego poznania tak bardzo ważnego dziś zagadnienia, jakim jest nauczanie języka polskiego na Wschodzie. […] Autorka wydobywa problem istotny dla pedagogiki, jakim jest nauczanie języka polskiego jako obcego. Ma to również znaczenie praktyczne w tym sensie, że z udanych czy chybionych prób edukacyjnych pozwala wyprowadzić wnioski służące podejmowanym obecnie na nowo inicjatywom edukacyjnym w nauczaniu języka.”
„Rozprawa Barbary Januszkiewicz ma dwie zalety, podnoszące jej wartość, a mianowicie dobrą podbudowę teoretyczną, przez co rozumiem bogatą kwerendę, oraz erudycję Autorki, a także jej doświadczenie dnia codziennego w pracy pedagogicznej na tamtejszym terenie..”
Ks. prof. zw. dr hab. Edward Walewander