Spotkanie autorskie z Józefem Baranem

Data publikacji: 15/01/2013

Z okazji obchodów Roku Miłosza w bibliotece gościliśmy krakowskiego poetę Józefa Barana. Spotkanie ph. „Czesław Miłosz według poety i eseisty Józefa Barana” odbyło się 6 kwietnia 2011 r. o godz. 12:00 w Sali Lustrzanej Kamienicy Attavantich w Jarosławiu. Józef Baran to uznany autor ponad 30 książek wydanych w kraju i za granicą. Jego utwory od lat cieszą się wielką popularnością. Trafiły do podręczników szkolnych i na matury. Laureat nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie. Wyróżnienia: PEVWES Los Angeles. Autor tekstów śpiewanych przez Stare Dobre Małżeństwo, Hannę Banaszak i innych. Podczas spotkania nasz gość przedstawił życie i twórczość Czesława Miłosza, tym razem w sposób bardzo osobisty, subiektywny, okiem poety-praktyka, a nie tylko teoretyka literatury. Mieliśmy okazję poznać Miłosza „żywego”, z krwi i kości, a nie pomnikowego. Józef Baran opowiedział też o osobistych fascynacjach ostatnim okresem twórczości Miłosza. Zaprezentował własne wiersze dedykowane Miłoszowi, bądź wchodzące w polemikę z poetą. Wspominał swoje spotkania i wywiady, które przeprowadził z Noblistą.

Wywiady te ukazały się w książkach: „Czesław Miłosz. Rozmowy polskie 1999 – 2004” i „Tragarze wyobraźni”. Spotkanie było inspiracją do żywej dyskusji o jednym z największych poetów XX wieku. Mamy nadzieję, ze będzie także zachętą do sięgnięcia zarówno do twórczości Czesława Miłosza, jak i Józefa Barana.