Czytanie od miasta do miasta – projekt czytelniczy

Data publikacji: 15/04/2021

14 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie on-line w ramach projektu „Czytanie od miasta do miasta” z zaprzyjaźnionymi bibliotekarzami z Lwowskiej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży. Budząca się wiosna była impulsem do tematu naszych rozmów, tj. „Motyw wiosny w literaturze ”. Ciekawe okazały się zwyczaje związane z nadejściem wiosny tj. marzanna, wiosenne kwiaty, charakterystyczne dla naszych krajów oznaki wiosny w przyrodzie.

Spotkanie było też okazją do porównania obchodów wiosennych Świąt Wielkiej Nocy; prezentacja pisanek obu krajów, świąteczne potrawy, regionalne zwyczaje.

Tradycyjnie, najważniejszym tematem spotkania była prezentacja książek o wiośnie w literaturze polskiej i ukraińskiej. Wśród tytułów dla dzieci prezentowane były m.in: „Cztery pory roku” – Marioli Jarockiej, „Wiosna na ulicy Czereśniowej” – Rotraut Susanne Berner, „Wiosna. Przewodnik prawdziwych tropicieli ” – Adama Wajraka.  Z literatury dla dorosłych zaprezentowaliśmy m.in.: „Liryki najpiękniejsze” – Adama Asnyka, „Chłopów” – Władysława Reymonta, „Pana Tadeusza” – Adama Mickiewicza.

Bibliotekarze ukraińscy zaprezentowali m.in.: klasykę literatury „Pieśń lasu” (oryg. ukr. Лісова пісня) – dramat Łesi Ukrainki opublikowany po raz pierwszy w 1912.

Zima powoli ustępuje, zaczyna panować wiosna. Natura się budzi, budzą się lasy,a wraz z nimi dobre i złe duchy,które tam mieszkają. W rzece pływa syrena, drwal sprawdza posiadanie, budzi się ze snu Mavka. Natura cieszy się słońcem,ciepłem i miłością, śpieszy się do budzącego się życia. Główna bohaterka Mavka usłyszała magiczne dźwięki muzyki, zakochała się w młodym mężczyźnie, który grał na flecie. Lukash jest również zafascynowany Mavką, którа jest pięknа, jasnа, innа.
І wydaje się, że moc miłości będzie w stanie wszystko przezwyciężyć. Magiczna książka o miłości, która narodziła się na wiosnę.”

Każde spotkanie to wymiana doświadczeń doświadczeń z pracy obu bibliotek; promocji książki i czytelnictwa w naszych społecznościach lokalnych.