„Pianie kogutów, płacz psów” Wojciecha Tochmana – spotkanie DKK

Data publikacji: 15/10/2021

W dniu 12 października w Sali Multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka pt. „Pianie kogutów, płacz psów” Wojciecha Tochmana, znanego reportażysty, dziennikarza, jednego z czołowych polskich autorów literatury faktu. Autor od wielu lat opisuje losy i historie ludzi najsłabszych, biednych, samotnych, potrzebujących pomocy i wsparcia innych. W reportażu wydanym przez Wydawnictwo Literackie, przedstawia życie codzienne mieszkańców Kambodży po ludobójstwie spowodowanym reżimem Pol Pota, w którym zginęło ponad milion ludzi. Główną fabułą książki są historie osób psychicznie chorych, pozbawionych wolności, więzionych i zamykanych w klatkach w obawie przed ich opętaniem, uznanych za niebezpiecznych dla otoczenia. Autor przedstawia kłopoty ekonomiczno-polityczne mieszkańców Kambodży, gdzie dolar stanowi najważniejszy banknot w życiu codziennym. Opisuje przymusową pracę nieletnich dzieci i matek ciężko pracujących oraz ludzi masowo chorych na depresję, wynikającą nie tylko z traumy ludobójstwa, ale z biedy, braku pracy czy handlu ludźmi. Książka szokuje, przeraża, w swojej prawdzie boleśnie przeszywa serce.

Zachęcamy do przeczytania poruszających książek Wojciecha Tochmana dostępnych w naszej bibliotece.