Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony
Logo MBP w Jarosławiu

Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą – prelekcja dra Sebastiana R. Bielaka

Data publikacji: 17/01/2019

Serdecznie zapraszamy na prelekcję pt. Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą autorstwa dra Sebastiana R. Bielaka.

Spotkanie odbędzie się w środę 16 stycznia 2019 o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu.

Wszystkich miłośników pięknej polskiej przyrody serdecznie zapraszamy!

 

Opis prezentowanego miejsca: Pieniny, zaraz obok Tatr i Bieszczadów, należą do jednych z najbardziej znanych w Polsce łańcuchów górskich. Ich rozmiary nie są imponujące, ponieważ mają 35 km długości, 7 km szerokości, a najwyższy szczyt sięga zaledwie 1052 m n.p.m. Swój niewątpliwy urok oraz górski charakter nie zawdzięczają jednak wielkości, ale czynnikom rzeźbotwórczym, m.in. Dunajcowi. Na przestrzeni milionów lat rzeka ta przebiła się przez góry tworząc przełom, który uważa się za jeden z najpiękniejszych w Europie. Właściwy Przełom Dunajca rozciąga się pomiędzy Czerwonym Klasztorem i Szczawnicą, gdzie na odcinku o długości 8-9 km (2,5-3 km w linii prostej) rzeka tworzy 7 meandrów o kącie skrętu do 135°. Już w 1932 r. doceniono wyjątkowe walory przyrodnicze Pienin tworząc Pieniński Park Narodowy (2346 ha powierzchni). Po słowackiej stronie funkcjonuje bliźniaczy Pieninsky Narodny Park, który obejmuje obszar 3750 ha. Znaczną część parku pokrywają lasy, w tym m.in. buczyna karpacka oraz skupiska reliktowej sosny zwyczajnej, wśród których znajdują się hale, gdzie tradycyjnymi metodami wciąż wypasane są owce. Pieniny słyną z ogromnej różnorodności owadów, a zwłaszcza motyli oraz występowania gatunków endemicznych, niespotykanych nigdzie indziej na świecie.

Opis prelekcji: Prelekcja trwa do 90 minut i składa się z pokazu slajdów (ok. 500 fotografii) oraz filmu (w jakości Full HD), wspólnie zatytułowanych „Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą”. Film prezentuje krajobrazy, walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Pienin i okolic, natomiast prezentacja szczegółowo opisuje przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego (florę, faunę i ekosystemy), krajobrazy polskich i słowackich Pienin oraz Pienińskiego Przełomu Dunajca, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku, tradycyjną kuchnię regionalną, styl życia i kulturę górali szczawnickich, lokalną architekturę oraz atrakcje turystyczne regionu. Bazując na własnym doświadczeniu udostępniam szczegółowe informacje potrzebne każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Pienin Właściwych i Małych Pienin, dzielę się ze słuchaczami praktyczną wiedzą, opowiadam ciekawostki, a także wspominam o przygodach, jakie spotkały mnie w trakcie wypraw.

Przebieg prelekcji:

  • Pokaz slajdów wraz z opowieściami i ciekawostkami na temat Pienin (do 75 min.),

  • Projekcja filmu przyrodniczego (15 min.),

  • Dyskusja z uczestnikami spotkania, odpowiedzi na pytania (do 15 min.),

W przypadku prelekcji dla dzieci i młodzieży dodatkowo:

  • Demonstracja sprzętu do terenowej obserwacji i fotografowania przyrody (czatownia, aparat fotograficzny ze statywem, wodery, odzież terenowa itp.).

Dla kogo jest prelekcja? Prelekcja z pokazem filmu przeznaczona jest dla osób zainteresowanych podróżami, turystyką, geografią, fotografią oraz dziką przyrodą – w wieku od dziecka do seniora. Spodoba się zarówno osobom dorosłym w ramach cyklicznych spotkań klubu podróżnika, seniorom w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak również uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych czy licealnych, dla których pokaz slajdów to lekcja geografii i przyrody na żywo. 

Parę słów o autorze: Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, fotograf, wykładowca, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

Organizator

1. Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu

2. Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Obraz wpisu

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu