Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony
Oficjalny plakat tygodnia bibliotek / Na plakacie kobieta w czerwonym płaszczu stoi na wodnej toni. Przed nią lustrzana wersja wielkiej książki Postać jakby do niej wchodziła. 8-15 maja XXI Tydzień Bibliotek 2024.

Tydzień Bibliotek 2024 – relacja

Data publikacji: 17/05/2024

Tydzień Bibliotek 2024 obchodzony był ph. „Biblioteka – miejsce na czasie”. Tegoroczną edycję rozpoczęliśmy 7 maja spektaklem “Dom Kobiet”, na podstawie dramatu Zofii Nałkowskiej w wykonaniu aktorów Teatru Baccalaureus, w opracowaniu Doroty Białek. „Dom kobiet”, jak wiele utworów Zofii Nałkowskiej, wydaje się dziś zapomniany – a szkoda. Porusza, traktując o ludzkich emocjach, które mimo upływu lat, wciąż są takie same. Dramat przedstawia historię sześciu kobiet, które dotykają życiowe problemy, rozterki i cierpienia. Najbardziej uderza jednak niewiedza o drugim człowieku i wynikająca z tego dotkliwa samotność.

Aktorzy Teatru Baccalaureus znakomicie ukazali istotę dramatu Zofii Nałkowskiej. Na uwagę zasługuje scenografia i stroje z epoki. Podczas tego wieczoru biblioteka stała się miejscem wielu doświadczeń kulturalnych, wzruszeń i teatralnych emocji.

8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza. Podczas tego święta nie zabrakło miłych rozmów przy kawie i ciastku, spotkań z czytelnikami, wspomnień i planów na przyszłość.

Rok 2024 ustanowiony został uchwałą Rady Miasta Jarosławia, Rokiem Generała Wacława „Scaevoli” – Wieczorkiewicza. Ciekawym wydarzeniem nawiązującym do obchodów roku był wykład Zofii Kostki Bieńkowskiej, kustosz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, poświęcony postaci generała Wieczorkiewicza, honorowego obywatela Jarosławia i działacza społecznego. Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, zawierającą niezwykle ciekawe fotografie związane z działalnością generała i historią naszego miasta.

10 maja o godz. 17:00 odbyło się również spotkanie muzyczne „Ale to już było” w wykonaniu zespołu piosenki estradowej „Sway”. Artyści wykonali znane polskie przeboje z lat 60. i 70. ubiegłego wieku wzbogacone o występ taneczny Zespołu Tańca „Balans”.

Z okazji Tygodnia Bibliotek została zorganizowana wystawa „Samarytanie z Markowej” Arkadiusza Andrejkowa twórcy z Sanoka. Ekspozycja prezentuje trzynaście deskali, na których przedstawiona jest Rodzina Ulmów. Artysta oddał hołd rodzinie z Markowej, która w swoim życiu postawiła człowieczeństwo jako najwyższą wartość. Wystawa ukazuje spotkanie dwóch artystów: Ulmy fotografa amatora i Andrejkowa streetartowca.

13 maja odbyły się również wykłady poświęcone Rodzinie Ulmów; „Błogosławiona Rodzina Ulmów i Jej upamiętnienie” – Artur Dobrucki oraz „Błogosławiona Rodzina Ulmów – historia, którą warto znać” – Renata Kunysz. W wykładach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu.

W Tygodniu Bibliotek zorganizowane zostały spotkania edukacyjne, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ciekawą propozycją były zajęcia „Wyzwania Cyberblaszaka” czyli interaktywny quiz z wiedzy ogólnej oraz warsztaty „Czy inteligencja może być sztuczna” dedykowane dla uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć uczniowie poznali różne sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji, tworząc m.in. muzykę do tekstu własnej piosenki.

W Wypożyczani dla dzieci odbyły się spotkania i lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników, podczas których poruszaliśmy temat bezpieczeństwa w sieci, rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych oraz wpływu współczesnych środków przekazu na dzieci. Wśród naszych propozycji znalazły się m.in.: zajęcia „Ten film nie jest dla mnie – bezpieczne korzystanie z multimediów z Fenkiem”, „Tylko kliknąłem – bezpieczne zakupy w sieci z Fenkiem”, „Telefon od (nie)znajomego – bezpieczne korzystanie z telefonu z Fenkiem”, „Czy czytanie jest na czasie ?”. Dzieci poznały bogatą ofertę biblioteki. Uzupełnieniem wspólnych zajęć były prace plastyczne.

Działania zrealizowane w Tygodniu Bibliotek spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych czytelników ukazując, że biblioteka to miejsce na czasie.


Galeria

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu