Biały napis na ciemno granatowo czerwonym tle o treści: Literacka Nagroda Nobla 2023

Literacka Nagroda Nobla 2023

Data publikacji: 17/10/2023

5 października br. Akademia Szwedzka w Sztokholmie przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Laureatem został norweski pisarz i dramatopisarz Jon Fosse za „nowatorskie sztuki teatralne i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Jon Fosse – norweski pisarz i dramaturg, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Pisze w języku nynorsk, który używany jest przez zaledwie 10 proc. społeczeństwa norweskiego. Powstał w XIX wieku na bazie dialektów wiejskich. Jak zaznaczył Jon Fosse, podczas konferencji prasowej, to właśnie dzięki językowi zawdzięcza otrzymanie nagrody.

Jest autorem powieści, książek dla dzieci, poezji, esejów i sztuk teatralnych. Jego twórczość zalicza się do norweskiego postmodernizmu. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku, dotychczas otrzymało ją 120 osób.

Laureatów literackiej Nagrody Nobla wybiera Akademia Szwedzka, w skład której wchodzą szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy. Nazwiska osób nominowanych nie są podawane do wiadomości publicznej, a typowanie kandydatów do nagrody co roku wzbudza mnóstwo emocji.