Czytanie od miasta do miasta – projekt czytelniczy

Inspiracją do majowego spotkania z zaprzyjaźnionymi bibliotekarzami z Lwowskiej Biblioteki był przypadający
w tym miesiącu Dzień Matki.

Zaprezentowane zostały wydawnictwa z obu bibliotek, w tym książeczki dla dzieci, które swą treścią i kolorowymi ilustracjami pięknie oddają obraz wszystkich Mam. Rozmawialiśmy także o roli Matki w literaturze pięknej, poezji, malarstwie i w sztuce sakralnej.

Poznaliśmy genezę i historię obchodzenia tego święta w różnych zakątkach świata, a także tradycje i zwyczaje z nim związane (laurki, kwiaty, wierszyki, przedstawienia). Ciekawostką okazało się, że każde państwo na świecie nieco inaczej i w innym terminie celebruje święto Dnia Matki np. u niektórych obchodzone jest równocześnie z Dniem Kobiet 8 marca, a na Ukrainie przypada 12 maja.

Naszym rozmówcom opowiedziałyśmy o jarosławskich Madonnach m.in: Matce Boskiej Śnieżnej – patronce Rodzin z jarosławskiej Kolegiaty i Matce Boskiej Bolesnej z Klasztoru O.O. Dominikanów w Jarosławiu.