Spotkanie autorskie z Magdą Puzio – relacja

Data publikacji: 18/06/2022

21 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie z Magdą Puzio autorką debiutanckiej powieści „Nowa Rzeczywistość”. Magda Puzio jarosławianka, jest absolwentką kulturoznawstwa i dziennikarką. Inspirowana pandemią coronawirusa i życiem w małym mieście napisała swoją pierwszą powieść. Podczas wieczoru pokazała się nam jako osoba energiczna i pełna pasji, czerpiąca wiele radości ze spotkania z czytelnikami. Autorka przedstawiła kulisy powstawania książki, charakterystykę bohaterów i miejsca w którym toczy się akcja. Aktualna tematyka i przerażająca wizja popandemicznej rzeczywistości, w której nikt nie może być pewny, co przyniesie jutro” wywołała ożywioną dyskusję. Uczestnicy spotkania mogli nabyć egzemplarz książki wraz z dedykacją autorki.

Jak autorka pisze o swojej książce:

Nowa rzeczywistość” to opowieść o młodych ludziach zagubionych w przerażającym świecie, w którym albo wejdą w ramy tyrańskiego systemu albo będą pozbawionymi tożsamości wykluczonymi, których rząd chce złapać i usunąć po cichu. Są pionkami w bezsensownej polityce terroru i inwigilacji.

Historia Wandy Żmijewskiej to historia o podziemnej walce z władzą totalitarną, która za narzędzie terroru obrała sobie śmiercionośny wirus, z którym rozstał się cały świat, oprócz ojczyzny bohaterki. Ona i jej przyjaciele pragną odnaleźć siebie, szukają swoich celów, chcą realizować marzenia i osiągnąć codzienne szczęście, jak każdy młody człowiek, niezależnie od czasów, ustroju czy destynacji.

W Nowogłosie młodzi ludzie mogą poszukiwać siebie tylko w podziemiu. To trochę tak jak w małym miasteczku na Podkarpaciu, gdzie hołduje się politykom i postaciom historycznym, ale nigdy tym, którzy wychodzą przed szereg. Przez to dorastający i nieszablonowi mają podstawy, by żyć w przekonaniu, że wyjście poza ramy to jak bycie rewolucjonistą, a rewolucjonista w małym mieście, czy to w 2022 roku, czy opisywanym przeze mnie, 2035 to zdrajca stanu.

Kim są opisywani przeze mnie wykluczeni banici? Czy to faktycznie wielokrotnie zainfekowani wirusem obłąkani? Dla mnie banitą może być każdy z nas, który w obawie przed niedopasowaniem do narzuconych norm, musi się ukrywać. Dusić w sobie swoją wrażliwość, ekspresję, potrzeby i uczucia. To każdy, który czuje się zakuty w kajdany niepozwalające mu suwerennie decydować o swoim życiu.

Moja książka skierowana jest do każdego wykluczonego, który nie może znaleźć sposobu na bycie sobą w otaczającym go świecie. Może nim być młody człowiek niepewny swoich wyborów, ktoś wkraczający we własną, niepewną “nową rzeczywistość” albo osoba, która boi się wyjść poza straszne ramy codzienności, by wykrzyczeć światu kim jest i czego pragnie. To powieść fantasy, która chwilami wydaje się być przerażająco bliska naszemu światu.