Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora zaprasza

Data publikacji: 19/03/2014

W najbliższym tygodniu będzie kontynuowany cykl spotkań w ramach programu „Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora”.

25, 26 i 27 marca br. odbędą się kolejne wykłady:

– w Centrum Kultury i Promocji przy ul.Rynek 5

– w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry

– w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu.

W zajęciach Akademii mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani mieszkańcy, szczególnie zachęcamy seniorów – emerytów i rencistów, do których skierowany jest program.

We wtorek 25 marca 2014 o godz.17.00 zapraszamy do sali lustrzanej Centrum Kultury

i Promocji ul. Rynek 5.

W środę, 26 marca br. o godz. 16.00 zapraszamy do sali multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry przy ul. ks. J. Makary 1.

W czwartek 27 marca również o godz. 16.00 do sali lustrzanej w podziemiach Kościoła Parafii pw. Chrystusa Króla .

Kolejne już spotkania Jarosławskiej Akademii Bezpiecznego Seniora będą dotyczyły metod stosowanych przez oszustów wobec osób starszych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Na spotkaniach będzie można darmowo zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru we krwi.Funkcjonariusze jarosławskiej Policji powiedzą o bezpieczeństwie osobistym osób

starszych. Ostrzegą, szczególnie seniorów, przed oszustami wyłudzającymi pieniądze. Udzielą wskazówek które będą pomocne mieszkańcom Jarosławia oraz pozwolą na ewentualne

przygotowanie się na niespodziewane sytuacje które dotyczą oszustw i wyłudzeń.

W wyniku zajęć chcemy zwiększyć czujność osób starszych /seniorów/ poprzez omówienie metod stosowanych przez oszustów. Podkreślimy w bardzo wyrazisty sposób – mechanizmy, na jakich bazują oszuści stosujący tzw. metodę na wnuczka.

Powiemy o sztuczkach przestępców.

Mamy zamiar odkryć, obnażyć i przekazać informacje o oszustwach stosowanych przez przestępców. Naszym celem będzie zminimalizowanie ewentualnych przypadków oszustw na osobach starszych.

W drugiej części odbędą się zajęcia przygotowane przez Centrum Opiekli Medycznej

w Jarosławiu. Celem szkolenia realizowanego w ramach Jarosławskiej Akademii Bezpiecznego Seniora będzie przekazanie podstawowej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku większości spotykanych stanów zagrożenia życia.

Uczestnicy spotkania zapoznają się z informacjami o tym jak prawidłowo ocenić sytuację i skutecznie wezwać pomoc oraz dla osób chętnych będzie możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przy samodzielnym stosowaniu podstawowych zabiegów ratujące życie. Osoby które przyjdą na spotkanie dowiedzą się między innymi o skutkach utraty przytomności, postępowaniu podczas zadławienia u osób dorosłych, dzieci i niemowląt,

o metodach tamowania krwotoków zewnętrznych i opatrywania ran powierzchniowych, o sposobach unieruchamiania złamań i zwichnięć. Zostanie przekazana wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń termicznych i chemicznych, oraz jak się zachować i nieść pomoc przy omdleniach, zawale serce, napadzie drgawek, udarze mózgu.

Zajęcia poprowadzą ratownicy medyczni zatrudnieni

w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Ich wiedza teoretyczna zdobyta na uczelniach medycznych i kursach specjalistycznych, jest poparta codziennym doświadczeniem – praktyką w zespołach ratownictwa medycznego.

Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora zaprasza na zajęcia, zachęca do wysłuchania cennych rad, zapamiętania ich i stosowania w życiu codziennym. Zajęcia Akademii stanowią rodzaj apelu do wszystkich mieszkańców Jarosławia, aby rozmawiać ze swoimi rodzicami, dziadkami, czy osobami starszymi, którymi się opiekujemy

o zachowaniu bezpieczeństwa i ostrzeganiu przed oszustami. To właśnie nagłośnienie sposobu działania sprawców wyłudzających pieniądze sprawi, że nasi bliscy nie dadzą się łatwo oszukać.

Organizatorzy akcji w ostatnich dniach przekazali dla seniorów zaproszenia na spotkania w formie ulotek prawdziwym wnukom uczęszczającym do jarosławskich przedszkoli

i szkół podstawowych.

GORĄCO ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU ZAJĘCIACH, WIEDZA PRZEKAZANA SENIOROM MOŻE BYĆ DLA NICH BARDZO CENNA !!!