Tydzień Bibliotek 2014 – Spotkanie z Roma Ligocką

Data publikacji: 19/05/2014

Na to wyjątkowe spotkanie czekaliśmy długo – 13 maja gościliśmy pisarkę niezwykłą – Romę Ligocką. Autorka wielu powieści i bestselerów znana jest naszym czytelnikom od wielu lat. Jej książki cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Tylko ja sama”, „Dobre dziecko”, „Kobieta w podróży”, to tylko niektóre tytuły, które trudno spotkać na półce bo stale wypożyczane są przez czytelników. Pisarka o tak znanym dorobku wzbudziła naszą ciekawość, nie dziwi więc niespotykana frekwencja. Na spotkanie przyszli nie tylko starsi czytelnicy, ale osoby bardzo młode – licealiści. Sprawdziło się motto tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”. Dostarczyło wielu wrażeń, emocji i przeżyć. Pisarka nie tylko odniosła się do swojej twórczości, opowiedziała też o swoim ciekawym, choć trudnym życiu, traumie wojny i okupacji. Żywa dyskusja potwierdziła jak bardzo znana i ceniona przez naszych czytelników jest twórczość pisarki. Spotkanie stało się też okazją do wymiany zdań i refleksji na temat tolerancji, relacji między ludźmi, potrzebie miłości i akceptacji. Poznaliśmy niezwykłą osobowość Romy Ligockiej – krytyczną wobec wszelkich absurdów i wyrządzanych krzywd a jednocześnie jakże życzliwą i serdeczną wobec ludzi. Miłośnicy literatury Romy Ligockiej mogli kupić jej książki i otrzymać dedykację z autografem. Nie zabrakło licznych pamiątkowych zdjęć.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Roma Ligocka – polska pisarka i malarka, autorka książek: „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, Kobieta w podróży" ,"Tylko ja sama" , które stały się bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie.

Przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji.

Roma Ligocka wydała cztery tomy felietonów: "Znajoma z lustra", "Czułość i obojętność", "Wszystko z miłości" oraz "Księżyc nad Taorminą". Jej książka "Róża. Obrazy i słowa" jest pięknym, albumowym przewodnikiem po malarstwie Autorki. Najnowsze książki pisarki, wydane w 2012 i 2013 roku to: „Dobre dziecko" i „Wolna miłość”.