Drogi do wolności – powstania polskie

Data publikacji: 20/02/2013

„Drogi do wolności – powstania polskie” to temat spotkania z Panią Krystyna Kieferling, które odbyło się 18 lutego br w naszej bibliotece. W swoim wystąpieniu Pani Krystyna Kieferling ukazała trudne drogi do odzyskania niepodległości Polski. Uczestnicy poznali historię powstania kościuszkowskiego, powstania listopadowego, ze szczególnym uwzględnieniem powstania styczniowego, w związku z przypadająca 150 rocznicą jego wybuchu, aż po utworzenie Legionów i odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Ciekawym „jarosławskim” akcentem było ukazanie postaci powstania styczniowego, późniejszych mieszkańców naszego miasta.

Spotkanie uświetnił spektakl Teatru „Baccalaureus”, który przedstawił utwór satyryczny wywodzący się z okresu baroku oparty na anonimowej literaturze sowizdrzalskiej pt. „Poswarek tabaki z gorzałką”.

W spektaklu wystąpili: Dorota Białek – kierownik zespołu, Renata Chlebowska, Czesława Lis, Zdzisław Okopski, Adam Stelczyk, Lucjan Oronowicz.

Autor scenariusza i reżyseria: Barbara Płocica

Współorganizatorem spotkania był Jarosławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.