Na spotkaniu 13 maja br. nasi najmłodsi czytelnicy poznali baśnie japońskie w formie narracyjnego teatrzyku kamishibai.
Mały spektakl wywodzący się z dawnej tradycji japońskiej zaprezentowała w naszej bibliotece Anna Weselak – pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej reprezentujący jej Filię w Jarosławiu.
Historia chłopca, który nie lubił książek była przykładem bajek, które uczą mądrości. Panii Anna snując tę ciekawą opowieść zaprosiła dzieci w niezwyłą, pełną przygód podróż literacką.
Uczestnicy spotkania – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 z kamishibai zetknęli się po raz pierwszy. Ta forma opowieści spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko ze strony dzieci ale również dorosłych.
Spotkanie zorganizowane zostało z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2016.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.
Opowiadania kamishibai mogą być zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne, a także wyrażać pedagogiczne podejście poprzez oparcie ich na takich wartościach, jak współpraca, miłość, przygoda, pomoc innym, odpowiedzialność, miłość do zwierząt, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność.