Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

KAMISHIBAI – PRZYGODA RODEM Z JAPONII

Data publikacji: 20/09/2019

Serdecznie zapraszamy młodszych czytelników, uczniów szkół podstawowych na spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

Kamishibai wywodzi się z Japonii (jap. kami – papier, shibai – sztuka) i jest metodą czytania, która posługuje się planszami z obrazkami i tekstem (książka obrazkowa) oraz drewnianą skrzynką, będącą swoistym parawanem, w której przedstawiane są opowiadania, bajki. Dlatego Kamishibai nazwany jest również teatrem obrazkowym bądź teatrem ilustracji.

Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Opowieść wychodzi poza scenę i rozprzestrzenia się tu i teraz a zebrani wokół widzowie wspólnie ją przeżywają. Przedstawiane historie bawią, ale i uczą.

W naszej ofercie przygód z bajkami Kamisibai proponujemy:

  • Mój przyjaciel Kamushi”: Nathalie Dargent, Ilustracje: Mandana Sadat

    Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Czas mija. Kiedy nadchodzą roztopy Kemushi bardzo się zmienił. W ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi czeka … w końcu opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni, kontempluje księżyc w pełni. Jest gotowy do dalszej drogi…

    Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat.

  • „Bajka o Wiśle” tekst: Magdalena Zarębska Ilustracje: Karolina Szopa

    Bajka o Wiśle” – ekscytująca i żywiołowa podróż z Nurtem Rzeki. Nowoczesna bajka – przypowieść, ukazuje bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.

    Doskonała pozycja o charakterze edukacyjnym. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski.

  • „Czułość”: tekst i ilustracje Antoine Guilloppé

    „Czułość” Antoine Guilloppé to książka, która zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wtedy? Między ludźmi, zwierzętami, światem z pozoru wydawało by się nieożywionym..?

    Na oszczędnych, kontrastowych ilustracjach autor opowiada bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć. Opowiada również o dorastaniu, o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi.

Serdecznie zachęcamy do zapisów w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży i wzięciu udziału w tym nietuzinkowym spektaklu!

Obraz wpisu

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu