Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

„Irenie Jarockiej, Żyjąc – miłuję, miłując – istnieję” – promocja książki

Data publikacji: 20/10/2022

   17 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu odbyła się promocja książki „Irenie Jarockiej, Żyjąc – miłuję, miłując – istnieję”. Wydawnictwo pod redakcją Grażyny Stopy zawiera czterdzieści cztery wiersze o Artystce napisane przez autorów z Podkarpacia oraz wielu innych miejsc w Polsce i tyleż samo zdjęć Ireny Jarockiej autorstwa Renaty Pajchel. Książka została wydana z inicjatywy Fundacji Ireny Jarockiej w związku z przypadającą w tym roku dziesiątą rocznicą śmierci Artystki.

Podczas spotkania wiersze w niepowtarzalny sposób zaprezentowała Beata Zarembianka – aktorka teatralna i filmowa. Przedstawione zostały również krótkie fragmenty ostatniego koncertu Ireny Jarockiej w Jarosławiu (luty 2010 r.). Nie zabrakło największych przebojów Artystki, które usłyszeliśmy w wykonaniu wokalistek Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej: Mileny Czereby, Nikoli Hulak, Gabrieli Jędruch, Martyny Stec oraz instruktorki Justyny Woty.

W wyjątkowy sposób o Irenie Jarockiej mówił Jej mąż, prezes Fundacji, prof. Michał Sobolewski: „Cieszę się, że jest tyle przykładów upamiętnień Ireny Jarockiej. Cieszy mnie to, że jest zapamiętana nie tylko jako artystka, co jest oczywiste lub jako ikona polskiej piosenki, ale z tych tekstów poezji widać, że była wspaniałym człowiekiem… Była promieniem ciepła, energią i miłością co jednocześnie odbijało się to w tym, jak wyglądała”.

Na zakończenie spotkania można było otrzymać pamiątkowy egzemplarz książki wraz z dedykacją prof. Michała Sobolewskiego.

Irena Jarocka w szczególny sposób związana była z naszym miastem. „(…) Po raz pierwszy Irena Jarocka gościła w Jarosławiu, w czerwcu 2005 r. w jarosławskim „Dworze Hetman” wystąpiła z recitalem podczas Salonu Literackiego zatytułowanego „Za witrażem szklanych marzeń”. Irena Jarocka w Jarosławiu była jeszcze trzykrotnie: „ (…) W ramach kolejnego Salonu Literackiego – również w „Dworze Hetman” (styczeń 2006 r.)  „Przychylamy sobie opłatek nieba” i w grudniu tegoż roku z koncertem charytatywnym (w Rokietnicy k. Jarosławia) oraz w lutym 2010 r. w ramach innego projektu Stowarzyszenia „Grupa poetycka” „Powroty” (w Sali Lustrzanej Jarosławskiego Centrum Kultury i Promocji)”.

Fragmenty przedmowy „Irenie Jarockiej, Żyjąc – miłuję, miłując – istnieję”

 

 

Organizatorzy:

Fundacja Ireny Jarockiej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu

Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

 

Patronat honorowy:

Burmistrz Miasta Jarosławia

Starosta Powiatu Jarosławskiego

 

Patronat medialny:

Ekspres Jarosławski

Radio Rzeszów

Życie Podkarpackie

 

 

 

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu