Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

145. rocznica śmierci Aleksandra Fredry

Data publikacji: 21/06/2021

15 lipca 2021 przypada 145. rocznica śmierci Aleksandra Fredry – patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu. Poeta urodzony w Surochowie, przez całe życie związany był z naszym regionem. Tworzył w okresie Romantyzmu, uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej. Najsłynniejsze utwory Fredry to: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Pan Geldhab”. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują bajki: „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Paweł i Gaweł”. Pisarstwo Fredry weszło do języka potocznego; czasem nie zdajemy sobie sprawy, że „mówimy Fredrą”: „wolnoć Tomku w swoim domku”, „jak ty komu tak on tobie”, „jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”, „ szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie”.

Aleksander Fredro uprawiał także inne formy literackie, jest autorem znakomitego pamiętnika „Trzy po trzy”, a pod koniec życia napisał „Zapiski starucha. Też trzy po trzy”. Pisał także opowiadania, wiersze i poematy.

W zbiorach biblioteki posiadamy wiele utworów naszego patrona. Poniżej znaleźć można propozycje książek, audiobooków i filmów powstałych na podstawie utworów Fredry. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania dzieł tego wybitnego pisarza.


Galeria

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu