Plakat - Tajemnice gwiazdozbiorów, Mikołaj Kopernik. 1473 r. - 1543 r.

Tajemnice gwiazdozbioru – zabawa facebookowa

Data publikacji: 22/02/2023

W związku z obchodzonym rokiem Mikołaja Kopernika zapraszamy użytkowników Facebooka do udziału w zabawie „Tajemnice gwiazdozbioru”. Raz w miesiącu na profilu facebookowym biblioteki wyświetlać będziemy jeden z gwiazdozbiorów. Zadaniem uczestników będzie podanie prawidłowej nazwy konstelacji i opisanie jej pochodzenia. O wygranej decydować będzie poprawność i czas odpowiedzi, więc kto pierwszy ten… wygrywa. Pod koniec roku wyłonimy zwycięzcę. Życzymy miłej zabawy, trafnych i szybkich odpowiedzi!

Senat RP ustanowił rok 2023 rokiem wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543) ze względu na przypadającą 19 lutego rocznicą jego urodzin. Kopernik znany jest najbardziej jako twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. W swoim dziele zatytułowanym „O obrotach sfer niebieskich”, przedstawił potrójny ruch Ziemi i obiegowy ruch planet wokół Słońca.