Plakat - Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją. 21 października, sobota, godzina 16:00

Kresowa Atlantyda – spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją – relacja

Data publikacji: 23/10/2023

21 października br. odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją, który był gościem naszej biblioteki oraz Stowarzyszenia “Dziedzictwo Kresów” w Jarosławiu.

Prof. Stanisław S. Nicieja to wybitny znawca tematyki kresowej, autor wielu książek poświęconych historii dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Podczas spotkania z mieszkańcami Jarosławia, autor przedstawił najnowszy – XIX tom “Kresowej Atlantydy”, w którym opisał Żółkiew, Mosty Wielkie, Brody oraz Czortków. Dzieje kresowych miast i miasteczek prof. Stanisław S. Nicieja przedstawia poprzez historie ich mieszkańców, co sprawia, że są one absolutnie wyjątkowe i unikatowe. Każda z części “Kresowej Atlantydy” jest bogato ilustrowana fotografiami udostępnianymi przez osoby prywatne, jak również pochodzącymi ze zbiorów autora.

Wstępem do XIX tomu “Kresowej Atlantydy” jest polemika prof. Stanisława S. Niciei z Daniele Beauvois – francuskim historykiem, który w swoich artykułach oraz książkach przedstawia Kresy jako polską kolonię, co budzi mocny sprzeciw wielu środowisk kresowych. Profesor Nicieja przestawia szereg argumentów obalających wypaczony wizerunek wschodnich województw Rzeczypospolitej propagowany przez Daniela Beauvois.

Tematyka kresowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania. Wywołała ożywioną dyskusję, nie zabrakło też pytań dotyczących historii Kresów. Uzupełnieniem była projekcja filmu o Żółkwi – mieście o dużym znaczeniu nie tylko dla Kresów ale także dla Polski.