Ferie zimowe w naszym mieście dobiegły końca. W tym czasie dla naszych najmłodszych czytelników przygotowaliśmy wiele atrakcji. W naszym programie znalazły się zajęcia czytelnicze, plastyczne i edukacyjne, głośne czytanie. Obchodziliśmy też wiele nietypowych świąt. Znakomitym przykładem był Światowy Dzień Śniegu. Wspólnie obejrzeliśmy krótki filmik o tym, skąd bierze się śnieg. Później dzieciaki rozwiązywały śnieżne zagadki i tworzyły papierowe śnieżynki. Na zakończenie naszych zajęć każde z dzieci miało za zadanie wybrać i wypożyczyć książeczkę o zimowej tematyce. Jak co roku świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka; Dzieci przygotowały piękne laurki dla Babć i Dziadków. Na zakończenie zajęć najmłodsi czytelnicy chętnie wypożyczali książki związane z tym świętem. Kolejną propozycją była rocznica urodzin A. Milne, która stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. W tym dniu obejrzeliśmy prezentację, o tym skąd właściwie wziął się pomysł na tego niedźwiadka. Nie zabrakło ciekawych zabaw, np. sprawdzian ,kto najlepiej naśladuje naszych bohaterów, czy też zajęcia plastyczne, podczas których tworzyliśmy planszę Stumilowego lasu. Mali artyści wykazali się ogromną kreatywnością. I tym razem uczestnicy zajęć wypożyczali bajki z Kubusiem Puchatkiem.
19 stycznia, według kalendarza świąt nietypowych, przypadał Międzynarodowy Dzień Popcornu. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się skąd pochodzi słynna przekąska, jak powstaje oraz jaka kukurydza zmienia się w dobry popcorn. Uczestnicy warsztatów edukacyjno – plastycznych stworzyli pokaźne stado owieczek i matematyczne popcorn boxy, rysowane po śladzie numerycznym. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w „wystrzałowej” zabawie.
Kolejnym nietypowym świętem był Dzień Wiedzy o Pingwinach, i to właśnie on stał się tematem piątkowych zajęć. W tym dniu dzieci obejrzały edukacyjny filmik, biorąc udział w wyprawie na koło biegunowe, poznając gatunki pingwinów i tajemnicę ich życia. Nie zabrakło prac plastycznych, każdy mógł stworzyć własnego czarno-białego pingwina. Dzieci wysłuchały też przepięknej opowieści o pingwiniej rodzinie pt. „Elwirka na śnieżnej pustyni” Ewy Nowak oraz chętnie włączyły się do wspólnego głośnego czytania.
Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy warsztatami plastycznymi. Tematem przewodnim były bałwanki, które są jednym z charakterystycznych symboli zimy. W zajęciach udział wzięły m.in. dzieci z Ukrainy, uczniowie klas 0-4 uczęszczający do Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu oraz uczestnicy indywidualni. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą ruchową do piosenki wokalno interaktywnej grupy Maskotki pt. „Ulepimy dziś bałwana” w której naśladowaliśmy ruchy zwariowanego bałwanka. Następnie nasi mali artyści wykonali bałwanki z różnych artykułów papierniczych. Prace plastyczne utworzyły zimową ekspozycję.
W kolejnym dniu spotkaliśmy się z najmłodszymi czytelnikami, którzy z wielką radością i zapałem tworzyli feryjną galerię. Tak właśnie powstawały następne prace plastyczne z zimową scenerią w tle. Ponadto dzieci obejrzały bajeczkę pełną empatii i czułości pt. „Przytul mnie” w naszym mini kinie feryjnym. Nie zabrakło również najbardziej aktywnych czytelników i miłośników książek, którzy wyszukiwali ciekawe tytuły na długie zimowe wieczory. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe i stolikowe. Wesoła gromadka mistrzów gier zmierzyła się w zaciętych rozgrywkach, były też krzyżówki i łamigłówki z którymi uczestnicy poradzili sobie równie dobrze.
Miś polarny czy brunatny? – to temat kolejnych zajęć feryjnych. Kontynuując warsztaty o tematyce polarnej postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się niedźwiedziom polarnym. Poznaliśmy to niezwykłe pod wieloma względami zwierzę. Pomogła nam w tym znana bohaterka książek Nela Mała Reporterka, która zwiedziła prawie cały świat. Dowiedzieliśmy się czym charakteryzuje się niedźwiedź polarny, gdzie występuje oraz co lubi jeść. Nasi mali uczestnicy pooglądali również krótki film edukacyjny o rodzinie niesfornych niedźwiadków polarnych. Na zakończenie wykonali prace plastyczne z wizerunkiem tego największego drapieżnika lądowego. W kolejnym dniu dzieci wzięły udział w głośnym czytaniu i zajęciach plastycznych. Czytając i słuchając tworzyły nowe zimowe historyjki. W kinie feryjnym uczestnicy obejrzeli bajkę pt. „Renifer Niko ratuje brata”, barwną historię o najsympatyczniejszym reniferze świata. Piękna zimowa pora roku, stała się inspiracją do wykonania kolejnych prac plastycznych.
Na koniec zimowego wypoczynku odwiedziły nas dzieci z Ukrainy, uczniowie klas VII-VIII Oddziału Przygotowawczego w Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu. Młodzież zwiedziła naszą bibliotekę, wzięła też udział w warsztatach plastycznych o zwierzętach polarnych. Wprowadzeniem do zajęć był krótki film edukacyjny o Antarktydzie, Arktyce i gatunkach zwierząt, które żyją w tych skrajnych warunkach. Zdobyta wiedza pomogła wykonać prace plastyczne o charakterystycznych zwierzętach polarnych. W ten sposób powstała kolejna kolekcja prac.